Понеделник, 02 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Дали СДСМ вежбаше за „Рекет“ преку фирмите на Сеад Кочан???

(ПРВ ДЕЛ: ТРУСТ)

Колкаво е нивото на злоба, осветољубивост и љубењето на пари во структурите на СДСМ ќе пробам да го објаснам преку примерот на фирмите на Сеад Кочан и него лично.

Впрочем ќе пробам во неколку колумни да ја објаснам спрегата во која учествуваат повеќе личности од судство, СЈО, обвинителство, финансиска полиција, стечајни управници и нормално високи функционери на СДСМ во коалиција со аналитичари и новинари. Се’ со една цел. Сите да умрат, ама тие да живеат.

Впрочем сите овие структури се насочиле кон следниве правни субјекти (поврзани со Сеад Кочан) кои им сметале и кои тргнале да ги уништат со сета сила од една и едноставна причина да им ги одземат фирмите бидејќи дојдоа гладни и жедни на власт во 2016 година без никаква човечка доблест да размислат дека оставија речиси 1.000 вработени на улица:

 1. „Трансмет“ фирма со 650 вработени
 2. ТВ Нова со 167 вработени

Оправданието дојде од квази аналитичарите и новинари познавачи на судството дека дошло до голема пресметка со криминалците кои ги создал режимот на Груевски за да заработуваат милионски суми на тендери. Само да ги предупредам големите аналитичари и новинари дека над сите има да биде извршена финансиска „орална и ректуална колоноскопија на суво“, посебно оние другарчињана на Боки 13 како Чом, Саше, Јаци и Боко. Со една цел да заврши ловот на вештерки што му се случи на Сеад Кочан.

Но, вистината во врска со фирмите на Сеад Кочан е сериозно поинаква. Многу поразлична од приказните на новинарите на Боки 13 кои му пресудија дека е криминалец кој мајка Македонија таков нема видено. Ама…

„Трансмет“ е фирма формирана во 1991 година од страна на Исмет Кочан, кој во 1963 година дошол од Беране, Црна Гора, и е Бошњак, очигледно ако му ги знаеш децата Господин човек. Фирма која работела со години со нискоградба и ископи. Во неговата кариера работел на проекти како што се:

 • Рудници во Косово
 • Патишта во Србија
 • РЕК Битола
 • Нафтовод

Во 2004 година, по неговата смрт, фирмата ја превземаат неговите три сина: Сеад, Сеид и Дин. Сеад станува прв помеѓу еднаквите и заедно фирмата ја дигаат на ниво со 40 милиони евра промет годишно.

И сега започнуваме како злобата наречена СДСМ ја отпочнува својата, не освета, туку решителност да ги оствари своите злобни лукративни идеи и тоа токму преку корумпираното СЈО.

На 28 февруари корумпираното СЈО преку својата обвинителка која најверојатно има доживеано цивилизациски шок од својата функција ќе ја даде следнава изјава: „До каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер“.

НЕпочитуваната цивилизациски исшокирана Фатиме Фетаи наведува дека во 2011 година е добиен тендер за ископување на јаглен и јаловина од рудникот Суводол во Битола, а распишан од ЕЛЕМ во вредност од 17,235.772 евра.

Исшокираната Фатаиме вели дека се осомничени три правни лица, за кои вели дека заеднички поднеле лажна документација за механизација која ја немале и не ја набавиле (памтете внимателно почитувани читатели). Ама заборава да наведе дека поделбата на тендерот следува вака:

 1. Трансмет 50%- односно 8.6 милиони евра
 2. Силекс на Sинго и Вато од Студеничани заедно 50% – односно 8.6 милиони евра

Што значи ова почитувани читатели?

Дека „Трансмет“ домаќински си терал во РЕК Битола и тоа 23 месеци, за што биле ангажирани 150 луѓе месечно во три смени 24/7.

Од парите кои ги добиле на тендер, оние 50% – односно 8.6 милиони евра, трошоците се делеле на следниов начин:

 • 40% од средствата се трошок за нафта, систем за одводнување, пумпи, црева, агрегати, осветлување (бидејки секогаш се создаваат езера при ископот)
 • Сервисирање, одржување, механички делови. Гуми, масло итн.
 • Бруто плати
 • ДДВ и Данок на добивка, итн.

Патем да објасниме дека „Трансмет“ како фирма, за период од 23 месеци колку што копала, заработила чисти оданочени 630.000,00 евра, што е во рамките на нормален процент на заработувачка. И она што е најважно ЕЛЕМ во тој момент е во заработувачка. Каде е сега криминалот?

И сега доаѓаме до големото финале во кое учествуваат цивилизациски исшокираната Фатиме Фетаи, Артан Аиро и Гаврил Бубевски на кои им поставуваме прашања, а они немаат реални одговори:

 1. Ако Сеад Кочан е во конзорциум, зошто само тој е осуден на 4.8 години за измама, а останатите се на слобода? Одговор: Господ ќе Ве казни за злобата драги обвинители, од Вас ќе почне.
 2. Ако фирмата „Трансмет“ е крива, а е само носител на 50% во вредност 8.6 мил евра од тендерот, зошто тогаш се инсистирало да и наплатат 14.8 милиони евра и тоа станови, куќи, 340 парчиња механизација итн?
 3. Зошто не се барало запленување од Силекс на Sинго? Затоа се ликвидирани Латас и Ивона?
 4. Има ли комуникација помеѓу новинари нови на Сител и Заев за крвавиот четврток кога да снимаат и да влезат во Собрание?
 5. Дали споменативе лица знаат дека светот е мал и дека најголема социјална мрежа е…?

За денес толку. Следната колумна во среда, на 04.03.2020 година, на тема Дали Кочо Анѓушев и неговата наследничка Мила Царовска разликуваат дека 65 денари за гига Џул од 2011 е поевтино од 88 денари за финансирање старски домови, на поништен тендер со цена од 44 денари и закани за казна од 8 милиони евра.

https://netpress.com.mk/dali-sdsm-vezhbashe-za-reket-preku-firmite-na-sead-kochan/

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува дали е точно дека Заев ги прифатил сите барања од бугарската држава врзани со историјата и маке

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува што договорил Зоран Заев и дали е точно дека ги прифатил сите барања од б...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.