Вторник, 19 Септември 2023    PDF Печати Е-пошта
ВЕСНИК ПОЛИТИЧКА СЛОБОДА 1898 г : "ШТО САКА ВРХОВНИОТ КОМИТЕТ?

379799

Членовите на Македонскиот револуционерен комитет (МРК), во весникот "ПОЛИТИЧЕСКА СВОБОДА", Софија, 8.03.1898 год, многу јасно се спротивставиле на завојувачките стремежи на Врховниот македонски комитет, што всушност бил едно орадие на Бугарската влада. Затоа МРК во наведениот весник изнесува:

„ШТО САКА ВРХОВНИИТ КОМИТЕТ? ТОЈ САКА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА СО ТУЃА СИЛА И НЕЈЗИНО СОЕДИНУВАЊЕ КОН КНЕЖЕСТВОТО БУГАРИЈА.

НИЕ НЕ ГО САКАМЕ ТОА. НИЕ СИНОВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА, СИНОВИТЕ НА ПОРОБЕНИИТ МАКЕДОНСКИ НАРОД, НИЕ ЧЛИНОВИТЕ НА МРК, НИЕ САКАМЕ ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ ДЕЛО НА САМИОТ НЕГО, А НЕ ДА МУ СЕ ПОДАРИ ОД КОГО БИЛО И ДА СЕ СТАВИ ПОД НЕГОВА ЗАВИСНОСТ...

ЈА САКАМЕ МАКЕДОНИЈА СО ПОЛНА, НЕЗАВИСНА И НАЈШИРОКА СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД".

Еве ја целата слика на нештата на крајот од19 век, која Бугарите ја премолчуваат. 

За жал денес во независна Македонија имаме пресликана состојба. Денес "врховисти" се дел од актуелните функционери, кои ги прифаќаат сите погубни барања од Бугарија, а Македонскиот народ ја презема улогата на МРК да го штити Македонскиот идентитет и јазик, историското и културното наследство. 

Иако веста е од бугарски медиум, баш би сакал да видам дали и сега Бугарите ќе излезат со тврдење дека Тито режирал измислување Македонци.                                             

Превземено од Проф. Др. Б. Светозаревиќ "МАКЕДОНЦИ..." и од Macedonia : a TES.

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.