Среда, 17 Април 2019   
Сега на ред се граѓаните, во нив е одлуката во кој правец сакаат да се движи државата

Vesna Atanasovska-Manevska 2Весна Атанасовска

Сега на ред се граѓаните, во нив е одлуката во кој правец сакаат да се движи државата

Граѓанска должност е да се испадне и да се гласа

Изборниот процес е единствениот начин на кој граѓаните ќе ја дадат својата доверба на одредена политичка партија. Секој граѓанин со наполнети 18 години има граѓанска должност да испадне и да гласа. Гласањето е токму она, да казните одредена политичка партија за нереализирана изборната програма или по свое убедување да и дадете доверба на истата или да дадете доверба на онаа која според Вас е најспособна да ги решава проблемите на граѓаните.

Абрахам Линкол рекол: ,,демократијата е управување на народот, од народот и за нарадот но и една друга дефиниција за Демократијата која Вели: Демократијата е власт на народот. Граѓанска должност е да се испадне и да се гласа. Патот на македонската перспектива се Фер и демокртаски избори, за таа цел сите политички чинители треба подеднакви да се обврзат и да се вложат во овој изборен процес во кој Граѓаните на тајно гласање, без притисок од било кој, ќе го изразт својот став позади параванот на избирачките места на 21 Април.

Сега на ред се граѓаните, во нив е одлуката во кој правец сакаат да се движи државата, колку сите овие години независност политички сме созреале да расудуваме што е добро а што не за нашата држава.

Уставот предвидува за да биде избран претседател на државата во првиот круг на гласање еден од кандидатите во случајот од тројцата кандидати треба да освои мнозинство од гласовите од вкупниот број на запишани избирачи. Во нашиот случај ДИК го заклучи избирачкиот список со 1.808.131 гласач тоа со бројки би значело дека за да биде избран претседател во првиот круг на гласање едсен од кандидатите би треба да освои повеќе од 904.066 гласови. Доколку тоа не се случи се организира втор круг на гласање и во него учествуваат двајцата кандидати кои во првиот круг освоиле најголем број на гласови. Во вториот круг ќе биде избран кандидатот кои што освоил мнозинство од гласовите од гласачите кои излегле на гласање, под услов да гласаат 40 проценти од запишаните избирачки во превод во бројки тоа би значело да гласаат повеќе од 723.253 гласачи според информациите од ДИК.

Едно друго позначајно прашање е прашањето за регуларноста и легитимитетот на овие избори, за оваа цел Власта мора да обезбеди Скандинавски избори без разлика кој кандидат има поголеми или помали шанси да победи.

Пред калкулациите и партиските интереси да ни биде Македонија.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.