Среда, 05 Април 2023    PDF Печати Е-пошта
Список на Архиепископи на Македонската Православна Црква-Охридската Архиепископија

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church

Список на Архиепископи на Македонската Православна Црква-Охридската Архиепископија

Име

Години на
управување

 

Климент Охридски

886 - 916

 

Патријарх Герман

976 - 1000

 

Никола I

1000 - 1000

 

Филип

1000 - 1015

 

Давид

1016 - 1018

 

Јоан Дебарски

1018 - 1037

 

Лав I

1037 - 1056

Познат теолог, участвувал во споровите околу Големата Шизма

Теодул I

1056 - 1065

 

Јован II Лампинос

1065 - 1078

 

Јован III Аинос

1078 - 1084

 

Теофилакт Охридски

1084 - 1107

Познат теолог на Новиот Завет

Лав Мунг

1108 - 1120

 

Михаил Максим

1120 - 1143

 

Јован Комнин

1143 - 1157

Роднина на император Алексеј I Комнин

Константин I

1160 - 1170

 

Адријан

1183 - 1183

 

Јован Каматир

1183 - 1183

 

Димитар Хоматијан

1216 - 1234

Писател и познат правник

Јоаникиј

1234 - ?

за време на царот Иван Асен II

Сергеј

 ? - 1250

за време на царот Иван Асен II

Константин II Кавасила

1250 - 1263[1]

 

Јаков Проархиј

1263 - 1280

 

Генадиј

1285 - 1289

за време на императорот Андроник Постариот

Макариј

1290 - 1299

за време на императорот Андроник Постариот

Григориј

1317 - 1334

за време на императорот Андроник Постариот

Антим Метохит

1334

 

. . .

Николај I

1345[2] - околу 1347

 

. . .

Николај I

1364 - 1378

 

. . .

Григориј II

 ? - 1410

 

. . .

Матеј

1408

се споменува 1408

Никодим I

1452

се споменува 1452

Доситеј I

 ?

 

. . .

Доротеј

 ? - 1466

 

Марко II

1467 - околу 1467

Пранешен константинополски патријарх.

. . .

Николај II

 ? - 1482

 

Захариј

1482 - ?

 

. . .

Прохор

1528 - 1550

 

Симеон

1550 - 1551

 

Никанор

1551 - 1557

се споменува 1557

Пајсиј

1557 - 1566

 

Партениj I

 ?

 

Софрониј

1566 - 1572

 

Гаврил

1580 - 1587

 

Теодул II

1587 - 1590

 

Григориј III

 ?

се споменува 1590

Јоаким

1590 - 1593

 

Атанасиј I

1596 - 1598

 

Валаам

1598 - 1598

 

Нектариј

1598 - 1606

 

Митрофан

1614

 

Атанасиј I

1614 - 1615

 

Георгиј

1616

 

Нектариј

1616 - 1622

 

Порфириј Палеолог

1624

 

Јоасаф

1628

 

Аврамиј

1629 - 1634

 

Мелетиј

1637

 

Даниил

 ?

 

Харитон

1643 - 1651

 

Дионисиј I

1652

 

Атанасиј II

1653 - 1658

 

Игнатиј

1660

 

Арсениј I

1662

 

Зосим I

1663 - 1670

 

Панарет

1671

 

Нектариј III

1673

 

Игнатиј II

1675

 

Григориј II

1675

 

Теофан

1676

 

Мелетиј

1676 - 1677

 

Партениј II

1677 - 1682

 

Григориј III

1683 - 1688

 

Герман I

1688 - 1691

 

Григориј IV

1691 - 1693

 

Игнатиј III

1693 - 1695

 

Зосим II

1695 - 1699

 

Рафаил

околу 1699

 

Герман

до 1702 - 1703

 

Игнатиј III

1703

 

Дионисиј II

1706 - 1707

 

Зосим II

1707 - 1708

 

Методиј I

1708

 

Зосим II

1708 - 1709

 

Дионисиј II

1709 - 1714

 

Филотеј

1714 - 1718

 

Јоасаф

1719 - 1745

 

Јосиф

1746 - 1751

 

Дионисиј III

1752 1756

 

Методиј II

1757 - 1758

 

Кирил I

1759 - 1762

 

Еремија

1763

 

Ананиј

1763

 

Арсениј II

1763 - 1767

 

Архиепископи на Македонската Православна Црква

Име

Години на
управување

Доситеј II

4 октомври 1958 - 20 мај 1967

 

Ангелариј

18 август 1981 - 15 јули 1986

 

Гаврил II

4 октомври 1986 - 9 јуни 1993

 

Михаил

21 декември 1993 - 6 јуни 1999

 

Стефан

9/10 октомври1999 – до денес

 
 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.