Среда, 09 Декември 2009    PDF Печати Е-пошта
„Дека да си, пред Божик зад Божик, дома да си“
bozikni-obrediИзложба за празнувањето на Божик кај Македонците во Етнографскиот музеј во Загреб

„Дека да си, пред Божик зад Божик, дома да си“, изложба на македонскиот авторот Владимир Боцев, македонски етнолог, кустос-советник. Изложбата, го прикажува и претставува божикниот македонски обред и ритуали од Бадниковата вечер на 6ти јануари се до Водици обредите до 19ти јануари, кои македонскиот народ традиционално со векови ги почитува и извршува при празнувањето.
За прв пат етнолошка изложба за македонските обичаи на Македонците се претставуваат надвор од земјава, а Музејот за прв пат гостува  надвор од Македонија. Изложбата, исто така, е и успешно продолжување на соработката меѓу Музејот на Македонија и Етнографскиот музеј во Загреб, по 2004 година кога од Музејот на Македонија во Етнографскиот музеј во Загреб истовремено беа поставени изложбите „Македонскиот народен вез“  и „Руралната архитектура во Македонија“.Нешто потоа од Етнографскиот музеј од Загреб во Музејот на Македонија, нашите уживатели на традиционалната уметност ја посетија изложбата „Хрватски традиционални детски играчки и лицитарски умеења“.
Изложбата ќе биде отворена во Етнографскиот Музеј во Загреб до 31 јануари 2010, а ја поставува Музејот на Македонија.
Многу фотографии, етно предмети, видео записи, текстови, материјали, каде се претставени обичаите и верувањата на Македонците, материјали кои ги обезбеди Музејот на Македонија, ќе можат да ги погледаат Загрепчани и сите останати посетители.
Соработката помеѓу двата музеја се продлабочи и со нивното учество во меѓународниот проект „Карневалот цар на Европа“, финансиран од Агенцијата за култура при Европската унија.

К.Л.
 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.