Вторник, 18 Јануари 2022    PDF Печати Е-пошта
Боки 13 (Тредичи) ПЕДЕР во покушај!!!???

Крај на колумната.
 
Пред 2 години на еден голем другар (близок човек на личноста Х.М.) му го кажав следново:

Ако Заев ги испоапсеше сите во следниве три афери (околу 30 тина актери):

 1. Линчот врз Сеад Кочан и криминалот во РЕК Битола
 2. Државно земјиште. Меморандуми за соработка за Старски домови и крими приказни со бизнисмени поддржани од високи функционери на СДСМ
 3. Здружениот Криминално Финансиски Чин за отварање на 1ТВ каде се вмешани: Новинари, нормално вмешани високи функционери на СДСМ и СЈО за РЕКЕТ на сериозни фирми кои имаат влијание во Општеството (Пелистерка, Систина итн) и АВМУ (без ни тронка финансиска логика во радиодифузијата е дадена дозволата, ама сега демократијата е дојдена, нормално лажњак за функција) знаеш кога ќе го смениме од Премиер?: Во следниве 170 години.

Наместо тоа Зоран Заев одлучи дека треба да ги заштити сите само од една проста причина да не му прават проблеми во создавањето на неговиот Лик и Дело, а кој е организиран од неговиот Злобнички ПР.

Впрочем лицето Забрчанец, како што кажав претходно, нема капацитет за креирање на 100 вести дневно во 1ТВ како што е обвинет од страна на Боки 13, но има капацитет да ги измисли следниве неинтелегентни глупости (дел се измислени и можно е да се размислуваат?) по однос на личноста Х.М., зошто не направил безбедносна процена за Кастриот Реџепи кој се самокиднапира и не беше направена нова Влада предводена токму од Х.М.:

 • Христијан Мицкоски да си поднел оставка од лидерската позиција на ВМРО-ДПМНЕ
 • Жена му веднаш да се разведе од него
 • Татко му да се откаже од Христијан Мицкоски преку Слободен Печат
 • Христијан Мицкоски да биде однесен на Змиско Острово (Преспанско Езеро) на целибат во недоглед, додека и последниот атом од неговото тело не го признае договорот со Јужниот сосед, а на предлог на Лиле Стефановска Џелатот или Обвинителот

Сатиричниот дел по однос на СДСМ никогаш неможе да престане зошто е извор на многу креативни размислувања. Замислете почитувани читатели ако на тројцата кандидати од СДСМ во време на нивната внатрепартиска политичка борба им дадев информација за девијација во телекомуникацискиот простор кој се случува 10 години и ја доживува кулминацијата од украдени или непријавени 20 (дваесет) милиони евра годишно. Одговорот на кандидатите ќе беше следен:

 1. Кандидат 3. Не го знам проблемов, но знам кој го знае.
 2. Кандидат 1. Точно знам што е проблемот и бројките се варијабилни, ама веројатноста дека се точни е огромна.
 3. Кандидат 2. Ауууууу. Па ова е кодот на Да Винчи. Одма го барам Св. Јован Крстител, зошто јас сум Светиот Грал.

Димитар Ковачевски кака иден Претседател на Владата на Македонија има историска шанса да ја врати довербата во политиката на само еден начин. Да ме послуша за три народни поговорки кои мора да им ги каже на своите поранешни кримос сопартијци (во нив не е и Зоран Заев):

 • Почитувај за да те почитуваат
 • После онадување нема каење
 • Онакво до крај и душа у рај не идат заедно

П.С. 1 Драги читатели знаате што се Шуги во политиката. Еве еден пример. Додека било кој од Вас му помага на некој кандидат, подлизиркувците се кријат цело време и на крај му велат на кандидатот: Шефе, цело време сум со тебе. Ама има еден проблем, Шефот не е веќе член на Црвен Крст, не вежба Јога и не настапува со Харе Кришна.

П.С.2 Стефан Богоев да запамти една работа. Не го терав со сила да се изживува врз невини луѓе, а посебно не врз Вујкото на моите деца. Е затоа сите документи за неговата вмешаност со Боки 13 стигаат прво кај мене. Според нормални правници он е Потикнувач на измама. Јас велам за разлика од неговата злобна младост, да му се овозможи фер судење.

Со Почит, Виктор Грозданов

Почеток на колумната

Почитувани и драги читатели.

Имам обврска да Ви објаснам што значи ПЕДЕР во нашиот мил и непресушен македонски јазик полн со странски изрази.

 1. Тој што се предава на педерастија.

Албански: peder, pederast, homoseksual

 1. Неформален израз за никаквец, подлец.

Англиски: crook

Нашиот мил и драг Боки 13 (Тредичи) реши да пишува писма, а неговиот Татко да дава интервјуа, со една цел. Сакаат да се претстават како жртви на системот кој заедно фамилијарно пробаа да го урнисаат и омаловажат. Можеби фамилијата Јовановски во еден момент помисли дека од  нив зависи животот во Македонија и дека можат  да контролираат една моќна политичка партија (СДСМ (на кои пак треба да им се чудиш на паметот) и да уринираат врз интелегенцијата на опозицијата, ама се преиграа.

Но, да почнеме. Да ја погледнеме вистината во очи.

Ај прво од родениот му Татко. Друже Миле Јовановски - Мамли се сеќаваш кога во 1999 година ми ја издаде за 250 Германски Марки, без знаење на газдата, Хербостериа во Карпош 1, за потребите на кампањата на Стојан Андов како кандидат за претседател. Гарант не се сеќаваш. Ама јас да. Шо убао си ги стави во џебот и па си отиде кај Жапон. Тоа си ти Миле. Ситен играч.  Што се однесува до интервјуто дадено за еден т.н медиум провејува проститулукот на Миле кој мисли дека се борел за државава.

За разлика од Миле, неговиот единец проба да ни се прикаже како граѓанин, како Хомосексуалец со што он е мангупиште, авангарда од кој нашите деца треба да се воодушевуваат за неговата храброст.

Патем јавно му признавам дека е одличен Шоумен, а во исто време и феноменален манипулатор од светски рамки. Драги читатели ги намами СДСМ, СЈО и редици интелектуалци да се чувствуваат сега како Сомови т.е будали од невидени интелектуални рамки.

Како Боки 13 го прави своето царство во кое слугуваат следниве будали? Морам само мали детали да изнесам зошто ќе Ве збунам како читатели, а целта е да ги збунам оние кои сакаат да се спасат, а незнаат што точно знам.

Прво. Ги мами поголемиот дел од членовите на Меѓународен Сојуз со своите манипулаторски вештини од типот сега е мангупски да си загрозен (една од вештините) и го употребува нивниот интелектуален капацитет. Овие будалетинки заедно со будалетинките од СДСМ вметнуваат во партиската програма Старски Домови во кои веруваат (а и јас верувам сега кога прочитав се) дека може да бидат една сериозна индустриска гранка. Клучна улога игра раководството на СДСМ. Заев на сликите со Боки 13 гледа точно во проектите за Старски Домови. НАПОМЕНА: Заев има сознанија, ама не е вмешан во измамата што ја објаснувам подоле.

Второ. Дали Боки 13 ги измами или заедно беа со него следниве лица?  Мачак сопруг на Тамара Тодевска (така сестра и Тијана влегува во 1ТВ) го запознава со Ардијан Амзовски. Ардијан пак заедно со Боки 13 и Стефан Богоев потпишуваат документи дека ќе биде доделено државно земјиште за Старски Домови на територија на Општина Карпош. Патем Ардијан Амзовски исплаќа 250 илади евра за авторски договор и му дава 350 илајди евра позајмица на Боки 13. Е ова е измама или не?. Иако има регулар трансакции подигнато е обвинение (памтете го ова) само кон тотално неважно лице. Уште и другарката Кајчевска пред суд нели невина како Ева даде исказ дека само еднаш онака го видела договорот што го потпишале Боки 13 енд компани. Јас се кладам дека Ева Кајчевска го има видено договорот минимум 3 (три) пати и дека лажеше на суд.

Трето. Во исто време истата шема за доделување на државно градежно земјиште се прави и во Општина Битола каде учествуваат Наташа Петровска, Сиљан Мицевски и Боки 13. Сиљан Мицевски исплаќа 750 илјади евра на некого и не се знае кај се парите. Обвинение овде нема. Зошто? Зошто е поврзано со тоа дека Сиљан Мицевски доби бизнис во РЕК Битола кој е за само 6 милиони евра повеќе од она  што го работеше Сеад Кочан.

Четврто. Боки 13 по договорот со Ардијан Амзовски изјавува (лаже) во медиумската фела дека ја отвара 1 ТВ заедно со Велија Рамковски. Неговите спонзори од СДСМ (клучното раководство) ракоплескаа и лажеа заедно со него. За жал на другите, Петре Шилегов и Мила Царовска не беа ромбоидно кретеноидни будалетинки да се дружат со Боки 13.

Други детали за 1ТВ во следната колумна. Премногу документи. Посебно за улогата за здружениот злосторнички финансиски чин на Борјан Јовановски, Сашо Ордановски, Александар Чомовски и Јадранка Костовска. Учествувале или не?

Боки 13 има проблем со лажењето. Во неговото писмо објаснува како Сиљан Мицевски бил греота многу го рекетирале за РЕК Битола. Замислете човек како Сиљан да се врзе со Боки 13 и најсељачки да набилдаат фактура (со помош на Васко Ковачевски директор на ЕСМ) за 6 милиони евра повеќе од регуларната. Морам да признаам дека три недели не сум спиен. Цело време го плачам Сиљана.

Боки 13 лаже и за Забрчанец. Ги уредувал вестите во 1ТВ. Покрај Ацо Кабранов и Гордана Дувњак. Луѓето си се СДСМ ориентирани, ама не се кримоси. Забрчанец нема елементарен новинарски сенс ниту капацитет да уредува Полициски Билтен не па телевизија каде уредници се споменативе.

Боки 13 лаже и за Роберт Поповски дека и он уредувал вести во 1 ТВ. Ах бе Боки гнасо гнасна. Колку јас сум беседел со Роберт толку Боки 13 не се почешал за задникот.

Човекот мисли дека е во реално шоу и намерно го вовлекува неговиот адвокат Дуковски кој е следна жртва.

За жал. Зоран Заев не се снајде во ситуацијата со Боки 13. Кога виде кој се е вмешан ќе мораше да позајмува министри од друга држава. А какво е моето мислење што мораше да направи.

Врати се горе во колумната!!!

Автор: Виктор Грозданов за НетПрес

 

Историја

News image

500 „Вардарци“ трчаа пет часа во битката која ја спаси Србија!

Во август 1913 година Македонија беше поделена меѓу Србија, Бугарија и Грција, а еден мал дел и прип...

Иселеници

News image

ПАТУВАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА И ПРВА ПОСЕТА НА СЕЛОТО БРЕЗНИЦА ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (18)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН Н...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (1)

Мане Јаковлески Витлеем, (Bethlehem) градот во кој е роден Исус Христос Фотографии: http://www....

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.