Среда, 07 Февруари 2024    PDF Печати Е-пошта
Предизвикот со македонските патни документи

Централниот совет на Македонците во Германија денеска итно апелира кон владата на Германија и претставниците на медиумите да го свртат вниманието на предстојниот предизвик во врска со македонските патни документи.

Предстојниот рок за замена на патните документи претставува сериозна пречка за македонската заедница во Германија, особено за оние кои уште располагаат со документи со името на државата “Република Македонија”. Околу 100.000 Македонци кои живеат во Германија се засегнати од оваа ситуација, а моменталниот начин на регулирање на термините покажува дека овој проблем може да трае со години.

Спроведувањето на мерки за решавање на овој проблем е пред се одговорност на македонската влада. Централниот совет на Македонците во Германија апелира македонската влада да преземе веднаш соодветни мерки, вклучувајќи продолжување на рокот за замена на патните документи, обезбедување на дополнителни ресурси за забрзување на процесот и подобрување на комуникацијата со засегнатите граѓани.

Истовремено, се очекува од германската влада да ја поддржи македонската влада во извршувањето на овие мерки и да врши притисок за брзо решавање на проблемите. Недостатокот на примена на мерките може да предизвика проблеми за Германија, особено во врска со патниците и работата на имиграциските институции, што може да предизвика нови проблеми и други пречки.

Во врска со тоа, Централниот совет на Македонците во Германија апелира кон германската влада да дејствува и да ја поддржи македонската влада во превземањето на неопходните чекори за решавање на овој итен проблем.

Централниот совет на Македонците во Германија е достапен за повеќе информации и интервјуа и благодари за секоја поддршка во решавањето на ова важно прашање.

 

На прво место

News image

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите, наместо да прават театар со пречек на обрасци, да пок...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.