Четврток, 08 Февруари 2024    PDF Печати Е-пошта
Во Зубовце започнува со произвдоство на систем за складирање енергија

1Seraf3 3

Во Зубовце започнува со произвдоство на систем за складирање енергија прва во Европа во новоотворената фирма Серафимоски Тек.

Во динамичната област на технологијата за одржлива енергија, иновациите се движечката сила што нè движи кон позелена иднина. Денес, ние сме воодушевени што можеме да го насочиме вниманието на Серафимоски Тек, компанија која го разви и  претстави својот иновативен продукт,  а тоа е системот за складиње на енергијa.

Во с. Зубовце,  е отворена една од најсовремените фабрики за обработка на метал, која се состои  од  лесерско сечење, роботско заварување и завршна обработка. Специјализирана  за производство во енергетскиот сектор, но и во телекомуникациите и транспортот. 

Новоотворениот производствен центар, воедно е  сеопфатен давател на  комплетни решенија, кој нуди низа целосни решенија од  развој до производство и комплетна дигитализација на продукт.

Па така, Серафимоски Тек се гордее со изработката на системот за складиње на енергија, кој е целосно развиен и подготвен за производство од македонски експерти и инженери, студенти на Професорот Иван Мицкоски, Доктор по машински науки, Машински Факултет, Скопје.

1Ser1 2

Сигурност во снабдувањето со електрична енергија

Системот за складирање на енергија од  Серафимоски Тек, претставува важен играч во транзицијата кон производството на енергија од обновливи извори и во потрагата по сигурност и стабилноста во снабдувањето. Со искористување на обновливите извори на енергија како што се соларната и ветерната енергија, овој систем ефикасно складира вишок енергија. Системот има можност да ја враќа назад енергијата во мрежата кога е најпотребно и да го потпомогне дистрибутивниот и преносниот систем. Ова не само што ги ублажува предизвиците што ги носи  зелената енергија, туку и ја подобрува доверливоста на снабдувањето со електрична енергија.

Непрекинато напојување за неприкинат процес на производство.

Во ера каде непрекинато напојување е од суштинско значење за бизнисите и за домаќинствата, системот за складирање на енергија на Серафимоски Тек нуди сигурно решение со способноста за беспрекорно интегрирање во постоечката мрежна инфраструктура.

Овој систем обезбедува резервна енергија за време на  прекини на мрежата или при врвна оптовареност, притоа обезбедувајќи континуитет кај потрошувачите.

1Ser1 3

Водење на одржлив развој.

Системот за складирање на батерии во мрежата е доказ за нашата посветеност за намалување на емисиите на јаглерод и промовирање еко-пријателски енергетски решенија. Со олеснување на интеграцијата на обновливите извори на енергија во мрежата, го отвораме патот за поодржлива и попросперитетна иднина. Развојот на системот за складирање енергија, е пример за моќта на соработка и партнерство. Потпирајќи се на експертиза од различни области и средини, Серафимоски Тек, создаде навистина иновативно решение.  

„Ги покануваме сите, да ни се придружат во нашата мисија. Заедно,  да ја искористиме моќта на иновациите и соработката за да изградиме свет каде што енергијата е изобилна, доверлива и зелена.“ велат од Серафимоски Тек за порталот Македонска нација: http://mn.mk

Мобилен за контакт со Фирмата Серафимоски Тек:00389-75250391 
 

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.