Актуелно
Среда, 04 Јануари 2017 04:01    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (5. дел)

holocaust2-180

Гледајки можност за реализација на своите  Санстефански соништа за ,,Голема Бугарија,, , претседателот на владата во Софија Богдан Филов на 1 март 1941 година го потпиша пристапувањето на својата земја кон тројниот пакт.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јануари 2017 04:00    PDF Печати Е-пошта
Македонија – создавана низ вековите- Македонија – ВЕЧНА!

kaneo-180Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Ако сте знаеле да потсетиме, ако не сте знаеле- уживајте во Македонија

Повеќе...
 
Сабота, 31 Декември 2016 11:06    PDF Печати Е-пошта
ДЕНАЦИФИКАЦИЈА ИЛИ ОДМАКЕДОНЧУВАЊЕ.

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Петок, 30 Декември 2016 22:37    PDF Печати Е-пошта
Поразениот се обидува да ја погази волјата на мнозинството

Nikola-Srbov-150.jpgКолумнист: Никола Србов

1991 година во 2016 година: Поразениот се обидува да ја погази волјата на мнозинството

Повеќе...
 
Петок, 30 Декември 2016 10:33    PDF Печати Е-пошта
Нервозата во СДСМ е непотребна

grb-VEPМакедонска нација

Повеќе...
 
Четврток, 29 Декември 2016 21:19    PDF Печати Е-пошта
АПЕЛ ЗА СЕМАКЕДОНСКО ПОМИРУВАЊЕ И ОБЕДИНУВАЊЕ МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Четврток, 29 Декември 2016 14:21    PDF Печати Е-пошта
Ќе ги бранам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија

IvanovГодишно обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2016 23:11    PDF Печати Е-пошта
ЗОРАН ЗАЕВ И АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2016 10:33    PDF Печати Е-пошта
Крушево ќе го развива авантуристичкиот туризам со швајцарска помош

Krusevo1-180Општина Крушево, швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) и параглајдинг клубот Хели потпишаа меморандум за соработка за ефикасна, континуирана и координирана соработка за развој на туризмот во Крушево, фокусирајќи се, пред сé, на развој на параглајдерството. Со овој меморандум сите три страни се согласија да соработуваат во рамки на веќе формираната работна група за управување со дестинации, но и на осмислување и спроведување заеднички активности кои ќе ја подобрат туристичката понуда во Крушево.

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2016 04:00    PDF Печати Е-пошта
ХОЛОКАУСТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ (4. дел)

holocaust2-180

Пред почетокот на втората Светска војна во Македонија постоеле две еврејски антифашистички организации:"Somer Asciar" (Чувари на земјата) и "Техелет лавани" (Синобели).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Сузана Сурловски: БУГАРИЈА ПОВТОРНО СО НЕГИРАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА

Сузана Сурловски: БУГАРИЈА ПОВТОРНО СО НЕГИРАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Една земја на југот ќе се покаже како многу важна!

Ова пророштво потекнува од 17 век, негов автор е еден германски свештеник, а сега е објавено во...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА - ОА (4)

За одбележување е тоа што во 2020 година се навршија ...

Култура и туризам

News image

Чувај ја верата и никогаш немој да ми го заборавиш мојот манастир

ВО ТЕТОВСКО – ГОСТИВАРСКАТА ЕПАРХИЈА ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ НОВИОТ БРОЈ НА ЕПАХИСКОТО СПИСАНИЕ “ОГЛЕДАЛО“

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (40)

БОРБАТА КАЈ АДА КРЧЕДИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.