Актуелно
Петок, 15 Јануари 2010 17:04    PDF Печати Е-пошта
Интегрални обраќања на претседателите Иванов и Желев на врачувањето на орденот „8 септември“
Ѓорге Иванов и Жељу ЖелевВо прилог се интегралните обраќање на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов и на поранешниот Претседател на Република Бугарија д-р  Жељу Желев, по повод денешното врачување на орденот 8 септември на Претседателот Желев.
Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2010 04:25    PDF Печати Е-пошта
Битолчани и Стара Нова Година- со традиционален мазник со паричка за среќна година
Битолчани и Стара Нова Година- со традиционален мазник со паричка за среќна годинаСо сукан мазник со паричка и со познатите битолски бабари жителите на градот под Пелистер го одбележуваат доаѓањето на т.н. православна Нова година, како и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица. Спроти 14 јануари, за ручек, мазник со паричка се врти во сите православни куќи. Се јадат домашни колбаси, се игра комар и се пеат староградски песни до рано изутрина.
Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2009 04:00    PDF Печати Е-пошта
Извештај од капетанот П.Х.Еванс, офицер за врска, до Форин офис
forin_ofis_logo1.Во врска со нашата телеграма бр. 20 од 11 декември, приложуваме две копии од еден интересен извештај за ослободителното македонско движење во областа Флорина од еден британски офицер за врска кој беше на должност во областа од април до ноември 1944. Ние се извинуваме, а исто така и авторот, за набрзина направениот нацрт на овој извештај и на машинописот, но тој е направен во услови на борба во Атина. Имајќи го предвид фактот што Истражувачкиот оддел би сакал да го види што е можно побрзо, ние не го средивме зашто можеше да го одложи неговото испраќање.
Повеќе...
 
Сабота, 19 Декември 2009 17:38    PDF Печати Е-пошта
Светецот Свети Никола заштитник на Општина Свети Николе
sveti-nikola-crkva-240Денес со свечена програма по повод големиот верски празник Свети Никола кој е и заштитник на Градот Свети Николе, се одбележува и прославува на верски начин, со песна, посен ручек од македонско тавче гравче и риба и црвено македонско вино, за секој посетител на прославата. Овој настан е организиран од Градоначалникот Роберт Ѓорѓиев и Општина Свети Николе.
Повеќе...
 
Сабота, 19 Декември 2009 11:22    PDF Печати Е-пошта
Среќен именден на Премиерот Никола Груевски и сите Македонци кои го носат името на Свети Никола
nikola-gruevski-eu-240Честит именден Госодине Премиер на Република Македонија Никола Груевски, во името на редакцијата на Македонска Нација. Да сте ни долговечен и да ве прати здравје и мудрост во сите ваши залагања кои како вистински Македонец ги давате од себе за нашата Македонија. Господ да ви го осветлува патот по кој чекорите.
Повеќе...
 
Понеделник, 14 Декември 2009 14:31    PDF Печати Е-пошта
На хокеј натпреварите ќе се слуша и македонската химна и ќе се вее и македонското знаме

Иницијативи за хокејарска репрезентација на Македонија

hockeyВладата на Република Македонија, со иницијативи во сите можни сфери од јавниот, општествениот живот и спортот. Во моментов ја разгледува можноста за основање Хокејарска репрезентација на Република Македонија.

Агенцијата за иселеништво на Република Македонија ја доби надлежноста и е задолжена да направи истражување и да лоцира македонци ангажирани како хокеј играчи низ светските репрезентации за хокеј. Можноста за ангажирање на хокејарски професионални играчи, со потекло од Македонија, кои настапуваат во хокеарските клубови во САД, Канада, Руската Федерација, Австрија, Чешка, Словачка, Данска, Норвешка, Шведска, Финска, Словенија, Германија и Србија не е исклучена и е потребно да се пријават и да се поканат да бидат ангажирани во македонска репрезентација.
Повеќе...
 
Четврток, 26 Ноември 2009 18:54    PDF Печати Е-пошта
В понеделник конечната одлука за визната либерализација, без визи и во Грција и Бугарија
vizna-liberalizacija(МИА) - Советот на министри за внатрешни работи и за правда на земјите членки на ЕУ состанок в понеделник во Брисел треба да ја донесат конечната одлуката за симнување на шенгенската бариера за Македонија, Црна Гора и Србија од 19 декември годинава.
Повеќе...
 
Недела, 08 Ноември 2009 12:13    PDF Печати Е-пошта
Иванов на света архиерејска литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица
gorge-ivanovСтрумица, 8 ноември (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во Струмица ќе присуствува на светата архиерејска литургија во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ по повод 150 годишнината од Кукушкото соединение.
Повеќе...
 
Понеделник, 26 Октомври 2009 00:10    PDF Печати Е-пошта
Името на МПЦ, всушност е охридска архиепископија и нема што да се менува
ohridska-arhiepiskopija,,Познато е дека македонското црковно прашање конечно ќе се разреши со надминување на спорот помеѓу Македонија и Грција и во тоа повеќе од сигурно веруваме.‘‘ – Меѓу другото изјави поглаварот на МПЦ, Архиепископот охридско- македонски за медиумите.
Повеќе...
 
Петок, 23 Октомври 2009 03:02    PDF Печати Е-пошта
Среќен 23-ти Октомври браќа и сестри Македонци!!!
iskrata-rodi-sonce-30023 - ти октомври и ВМРО се преродба во македонското ослободително движење, 23 октомври и ВМРО се завет на македонските револуционери, предвесник, темел на еден период наплатен со животите на многу македонски синови – жртви за слободна и независна Македонија. Темел на Илинденската Република, симбол на непокорноста на македонскиот народ, визија за македонската автономија.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.