Актуелно
Вторник, 12 Декември 2023 10:30    PDF Печати Е-пошта
Сајкоски: Институцијата претседател го достигна најниското ниво
11l11
 
Сајкоски:Сајкоски додаде дека институцијата претседател го достигна најниското ниво поради однесувањето на сегашниот претседател во изминативе 5 години.
 
Идниот претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ќе помогне на Македонија на меѓународен и внатрешен план
 
Повеќе...
 
Понеделник, 11 Декември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици

tiveripolski-svestenomacenici-240Меѓу македонските светители - маченци спаѓаат и Петнаесетте свештеномаченици од Тивериопол (Струмица). Во Службата за нив се вели дека преку нив стана сенародно просветлување на Тиверијците, а Христос им стана познат и на жителите на околината, дека градот Тивериопол и неговата околина од заблудата во идолите кон светилина ги одвеле и дека како сјајни ѕвезди и денес силно зрачат.

Повеќе...
 
Петок, 08 Декември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Св. Климент Охридски, Св. седмочисленици, Св. Пантелејмон, 9.VIII/27.VII

pantelejmon240Денеска се празнува споменот  на Св. Климент Охридски кој е упокоен на денешен ден 916 година. Исто така, на денешен ден се празнува и споменот на светите Седмочисленици. Денеска светата православна црква го празнува и споменот на големиот исцелител свети Пантелејмон.

Повеќе...
 
Петок, 08 Декември 2023 00:39    PDF Печати Е-пошта
Османи Албанците кои не се за ДУИ не ги смета за Албанци
1vmro 5
Османи со скандалозно интервју, не сакаше да говори за двојното убиство и Албанците кои не се за ДУИ не ги смета за Албанци
 
Повеќе...
 
Среда, 06 Декември 2023 00:34    PDF Печати Е-пошта
Попов: Зошто надлежните не реагираат кон Инфомакс, каде што поткасти држеше монсрумот Палчо, за нивното ширење на говор на омраза?
9t9
 
Попов
Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 11:06    PDF Печати Е-пошта
Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

3euro3

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој понеделник, нареден петок, за на крај да каже дека кратење нема

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 10:55    PDF Печати Е-пошта
Пакетот на мерки на СДС и ДУИ е пакет за мерки за поткуп на граѓаните

1vmro 6

Коцкарски бизниси од милиони евра за Груби, милионски соларни панели за Ковачевски, а за народот илјадарче до две поткуп за избори, пакет на мерки кој е брутално потценување на народ

Повеќе...
 
Вторник, 28 Ноември 2023 21:52    PDF Печати Е-пошта
Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ е против ДУИ да има претседател на техничка влада

1micu9

„Наше очекување е дека Владата односно владејачката коалиција ќе покаже трезвеност, кон тоа што е одговорност кон институциите на системот. Ние подолг период апелираме на одржување на заеднички избори. Па, ако се сеќавате имаше различни информации кои што ги профилираа тие, дури и дека имаше шпекулации дека планираат парламентарните избори да се случат некаде август, септември, дури и да се надминуваат тие рокови. Но, драго ни е што доаѓаат на позиции кои што се извор на наши подолг период“, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во гостување во „Тема на денот“ на Сител телевизија.

Повеќе...
 
Вторник, 28 Ноември 2023 21:33    PDF Печати Е-пошта
Лефков: Лефков: Не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија

3th3

Техничката влада треба да се укине за доброто на државата и граѓаните

Повеќе...
 
Понеделник, 27 Ноември 2023 15:53    PDF Печати Е-пошта
Кацарска ако неможе да се воздржи од политички изјави во корист на СДСМ, да си даде оставка и да стане пратеник од таа партија, а не претседател на Уставен

                    9kacar9

                                Во Македонија постои законска пречка Кацарска јавно да го поддржува СДСМ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.