Досиеа
Среда, 13 Декември 2023 02:00   
Службена белешка - 09.01.1986

На 09.01. о.г. во службените простории на ОМ Ѓорче Петров, обавен е разговор со лицето ********* наш граѓанин  кој се наоѓа на привремена работа во Западен Берлин.

sb-9-1-1986-1

sb-9-1-1986-2

sb-9-1-1986-3

 
Среда, 06 Декември 2023 02:00   
Драган Богдановски спрема печатење на летоци

Према обавештењу УИД ССИП-а председник ДООМ-а Драган Богдановски припрема штампање летка за убацивање у СР Македонију и Егејску Македонију.

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Добивање на податоци и сознанија за демонстрациите што се одржаа на 10 август 1988 година пред зградата на ООН во Њујорк од македонски иселеници

Изворот изнесе дека во Њујорк престојувал по однос на приватна посета кај чичко поточно кај брат од татко.

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
Томе Јаневски од Гослар и Мане Јаковлески од Берлин (9.8.1977)

На 9.8.1977 година по телефон од СРГ ***** извести следното:

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
Помош за печатење на гласилото „ГЛАС на ВМРО-ДПМНЕ“

Потврдуваме дека од Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берлин добивме 3000 германски марки, како помош за печатење на нашето гласило „ГЛАС на ВМРО-ДПМНЕ“ - број 11

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
АПЕЛ од секциите на ВМРО-ДПМНЕ: СР Германија, Шведска, Полска, Франција, Белгија и Швајцарија, Канада и САД и Австралија

На 1 октомври 1991 година, Задграничниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берлин, испрати АПЕЛ до Обединетите Нации, ЕУ, САД, СССР, Канада... да се почитува вољата на Македонскиот народ од Реферндумот за самостојна Македонска држава.

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
Собрани финансиски средства од Сиднеј

Од добиените средства на 26.09.1994 година, преку State Bank of New South Wales Limited пратени се $3180 до Volksbank Berliner Bankleitzahl 100 900 00 Konto NR 17133896 VMRO.

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
Службена белешка 27.07.1978

Во врска со добиените индикативни сознанија за контакти на лицето ******** со идентификувани личности од непријателскиот дел на македонската емиграција како и сознанија за изведување на акции, лицето ******* беше повикан на разговор. За време на разговорот истиот информира следното:

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
Ситуацијата во МНК после апсењето на Драган Богдановски

Македонскиот национален комитет кој од пред година дена почна да делува у Шведска....

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00   
Писмо од Драган Богдановски до Мане Јаковлески - 25.11.1996

Малме, 25.11.1996 г.

dragan-1_copyДраги Мане,

Пред се, извиниме што толку доцна реагирам на твојата кратка белешка. Причината за тоа е што јас на 1 октомври се преселив од Кевлинге во Малме па затоа твојата белешка ја добив дури минатата недела. И бидејки телефон немам, сум принуден да ти се јавам со ова писмо. Телефон во новиот стан ќе воведам дури од нова година.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.