Досиеа
Среда, 10 Мај 2023 02:00   
Полномоштво

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ има чест да го ополномошти г.Маноил Јаковлески за свој претставник во официјалните контакти.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2023 02:00   
Извештај - 2.3.1983

На 2 март 1983 година во 12 часот се јави по телефон ****** од Западен Берлин...

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
Службена белешка - 4.10.1989

Од 18.09. до 5.10.1989 година во Скопје престојуваше ********, притоа се остварени повеќе контакти во кои ги презентира следните сознанија...

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
СПЕЦИЈАЛНА ИНФОРМАЦИЈА: Позитивно решено барањето за издавање патна исправа на Драган Богдановски

Деновиве до РСВР - Скопје од страна на Драган Богдановски од Скопје е поднесено писмено барање за издавање патна исправа, со намера да заминел во Норвешка во петнаесетдневна посета кај своите синови.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
ИК на ВМРО-ДПМНЕ до Мане Јаковлески- 1992

Според понудата за цената на печатењето на наредниот број на „ГЛАС“ еден примерок на списанието за тираж од 3.000 примероци би чинел 350 динари.

 

Od-IK-za-2000-dm-za-pecatenje-na-GLAS

 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
Благодарност за машината за пишување

Драг Мане, сумирајќи уште еднаш, дека посетата на Германија придонесе за преформулирање на нашата партија, сакам уште еднаш да се заблагодарам за сето гостопримство.

blagodarnost-za-masinata-pisuvanje

 
Среда, 22 Март 2023 02:00   
Христос воскресе! Велигденско послание 1994 г.

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copyПо милоста божја Архиепископот Охридски и Македонски, со Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, до сето свештенство, преподобното монаштво и верните чеда на Македонската Прабвославна Црква испрати мир до бога, поздравувајќи ги со најрадосниот христијански поздрав...

 

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-2

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-3

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-4

 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
Службена белешка 485

Во врска со добиената пратка (писмо и знаме) од Мелбурн - Австралија од Грујовски Јордан во кое покрај пренесувањето на срдечни и братски поздрави со желба за скоро видување меѓудругото и го информира „Рашомон“ дека за него имал прилика да дознае од Панко Станковски...

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2023 02:00   
Удба и македонските патриоти
Македонските патриоти, кои биле чесни и посветени на својата сакана Македонија, со убедувања дека треба да ги исполнат аманетите на Илинденците, да се борат да ги исполнат  нивните цели  Македонија,  да биде самостојна и обединета, биле сметани за најголеми непријатели и биле прогонувани од институциите на матичната татковина.
Повеќе...
 
Среда, 22 Февруари 2023 02:00   
Соопштение од 1992 година против промена на името

Македонската интелегенција, селаните и сите лојални граѓани на Република Македонија, во овој историски миг најенергично треба да и се спротивстават на промената на името на нашата заедничка татковина...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.