Среда, 20 Ноември 2019   
ПОЧИНА ПАТРИОТОТ СЕРГИЈА СЕКУЛОСКИ

sergijas1

По подолго боледување на 15.11.2019 година прекрати да чука благородното срце на нашиот сонародник Сергија Секулоски, кој е роден е на 7.10.1933 година во село Волино, Охридско, Македонија, а се доселил во Грингила, Австралија на 17.9.1966 година.

До неговото пензионирање работи во најголемата Австралиска топилница на железо „Стилворк“ во Порт Кембла. Сергија во 1972 година се зачленува во Црковниот одбор на црквата „Св. Димитрија Солунски“ во Волонгонг, каде како чесен Македонец е биран на повеќе раководни места. Тој е иницијатор  за отворање на македонско училиште во Грингила во 1972 година и организатор за фрлање на светиот крст во морските води на Богојавленскиот празник во Волонгонг. Во 1979 година Сергија го формира Социјалното друштво „Охридски јубилеј“ со кое приреди повеќе концерти посветени на ослободувањето на градот Охрид. Во 1980 година, тој  се зачлени во ФК „Грингилски лавови“ и со управата  организираа Грингилско сретсело, кое традиционално  се одржува на сите поважни верски празници. Со група Македонци ја регистрираа добиената парцела во месноста Потрт Кембла Гренч за Македонски гробишта. Тој е иницијатор и на збратимувањето на Охрид со Волонгонг во 1982 година, а со група патриоти на 1.8.1986 година  го организираа и првиот протест пред грчката амбасада во Канбера.

sergijas3

Сергија со министерот за емиграција Иен Мекфи во Кабинетот на премиерот Малком Фрејзер на 15.12.1980 год. 

 

Од 1982 година до неговата смрт, тој и е верен член на Либералната партија, за кое добива повеќе почести и признанија. Долги години Сергија соработува со македонските дисиденти Благоја Шамбевски и Драган Богдановски, од кои добива инструкции за потикнување на Македонците во дијаспората, за истрајна борба кон целосно ослободување на Македонија и нејзините обесправени граѓани во соседните земји. Во 1991 година на Основачкиот задграничен одбор на ВМРО – ДПМНЕ за Нов Јужен Велс, во Сиднеј, ќе постане  член во управниот одбор. Од моменталната состојба во татковината тој е очајно загрижен и здравствено сломен. Последните години од животот, тој ги помина во својот дом, опкружен од неговото семејство: сопругата Даница, синовите Самоил и Јане, снаите Даниела и Џеки и внучињата Анастасија, Моника, Викторија, Џемс и Шанел.

sergijas2

Сергија втор од десно на првиот протест пред грчката амбасада во Канбера на 1.8.1986 год.  

За неговата волонтерска работа во Македонската заедница, Сергија заслужува искрена доблест и национална почит.

Господ нека го прости, нека почива во мир и името вечно нека му се слави!

 

Ivan Trposki

Иван Трпоски

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.