Среда, 12 Февруари 2020   
БЕСЕДА ЗА ГРИГОР ПРЛИЧЕВ И ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СИДНЕЈ

84732648 2580295775432800 8430624209062854656 n

На 7-ми февруари во Сиднеј, Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј во својата библиотека одржа беседа за Григор Прличев и Гоце Делчев.

На почетокот на февруари се одбележаа два јубилеи сврзани со поетот Григор Прличев, 190 години од неговото раѓање и 127 годишнината од неговата смрт како и 148 години од раѓањето на Гоце Делчев, основоположникот на идејата за самостална Македонија.

По  тој повод писателското друштво „Григор Прличв“ како и секоја година традиционално организира средби – беседи за Патронот – поетот и преродбеник Прличев кој целиот свој живот му го посвети на борбата против грчкото и бугарското влијание во Македонија и на Гоце Делчев кој својот живот му го посвети на борбата против отоманското владеење и против грчкото и бугарското влијание во Македонија.

Беседите се заокружија со читање поезија посветена на Прличев и Делчев од поетите Иван Трпоски, Марија Александрова и Душан Ристевски.

Македонска нација

 

На прво место

News image

Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Учебниците по историја во Македонија ќе се преправаат и во нив изричито ќе биде наведено д...

Историја

News image

Заедничка изјава меѓу Јосип Броз Тито и Тодор Живков-(јануари 1976 година)

“Претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија и претседател на Сојузот на комун...

Иселеници

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (13)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ III)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.