Среда, 09 Септември 2020   
БЛАГОДАРНИЦА ЗА ИСЕЛЕНИКОТ САВО КОСТАДИНОВСКИ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ИСЕЛЕНИШТВО

3.5.7

Публицистичките постигнувања на  писателот и поетот Саво Костадиновски од поодамна се познати на иселеничката и на јавноста во Република Македонија, како и на германската читателска публика. Тој како Македонец во Германија е познат и признат не само во Келн каде што скоро 5 децении живее и твори, туку и пошироко во Германија.

Затоа, како резултат на неговото творештво, на 29 август 2020 година овој познат иселеник од Македонија заслужено доби благодарница од  Агенцијата  за иселеништво на Република Македонија, во знак за приснавање на неговата промоција на македонската култура и јазик во иселеништво преку пишаниот збор.

Инаку, Саво Костадиновски е еден од најистакнатите македонски автори во дијаспората. Неговото обемно поетско творештво брои над 140 досега објавени книги поезија и проза за деца и возрасни. Како дводомен (Македонија и Германија) тој е автор има 44 книги поезија и проза кои се објавени двојазично на германски и на македонски јазик. Посебно, неговиот роман наиде на добар прием кај германските читатели.

Исто так, треба да се одбележи дека во 2018 година Саво Костадиновски доби почесно признание по повод неговото 25 годинишно активно членување во Сојузој на геманските писатели. Со неговото творештво, особено е познат на грманската публика во Келн каде што  живее. Исто така, како автор од Келн,  тој е застапен во „Лексиконот на писателите на Келн во 20 век“. Затоа, со право се вели дека Саво Костадиновски е амбасадор на пишаниот збор и мост на соработка во културата меѓу неговите две татковини – Македонија и Германија.

3.5.8

Македонска нација

 

На прво место

News image

Падот на западнохристијанската цивилизација

Инквизиција, од латинскиот збор Inaqusittio, што значи – иследување, претставувала група н...

Историја

News image

Владетелите на Македонија

Сите познати и образувани луѓе во вековите пред Христа пишувале за македонската историја и за Македо...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ОД КИСЛЕВ – МЕСЕЦ ОД ЕВРЕЈСКИОТ КАЛЕНДАР - ДО ЗБОРОТ КРШТЕВАЊЕ (21)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, збо...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (44)

ТРОЈАНСКАТА ВОЈНА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.