Среда, 10 Февруари 2021   
Во Сиднеј ЧЕСТВУВАЊЕ ЗА ГРИГОР ПРЛИЧЕВ И КОМЕМОРАЦИЈА ЗА СТОЈАН РИСТЕСКИ

1Sidnej

Минатиот петок, 5 фввруари, Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ во својата библиотека одржа беседа по повод 128 годишнината од смртта на големиот поет и преродбеник Григор Прличев. За делото на поетот зборуваше поетесата Лилјана Тошеска а извадоци од поемата „Сердарот“ рецитираше поетесата Марија Александрова.

На средбата исто така се одржа пригодна комеморација за проф. д-р Стојан Ристески кој почина во Охрид на 30 јануари.

Стојан Ристески беше задоен од креативниот дух на Григор Прличев, како просветен и научен работник, писател, хроничар на Охрид и голем родољуб.

За животот и делото зборуваше писателот Душан Ристевски кој направи корелација на просветната дејност на Прличев со Ристески кои не само во Охрид туку и во другите градови, а и држави, го предаваа и прошируваа македонскиот јазик.

Стојан Ристески беше автор на 49 книги, меѓу кои  и „Судени за Македонија“, „Моите кодоши“, „Прогонувани за Македонија“ , „Гоцевата внука Катерина“ и повеќе монографии за познати дејци од Охридско како и за селата Оровник, Болино и Велгошти. Тој целиот свој живот го посвети на борбата за независна Македонија и поради неговата идеологија и издаваните научни трудови постојано беше на удар од домашните комунисти.

Стојан Ристески неколку децении беше и почесен член во Литературното друштво „Григор Прличев“. За соработката и средбите зборуваше поетот Иван Трпоски кој нагласи дека Стојан многу ја ценеше работата на Друштвото и секогаш ја помагаше и промовираше издавачката дејност на истото со пишување рецензии и предговори, средување и уредување на книги за членовите.

Македонска нација

 

На прво место

News image

Додека ова се случува во државата, уставобранителите лежат во затвор четири години

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијат...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.