Среда, 24 Јануари 2024   
ОД ТВОРЕШТВОТО НА МЛАДАТА МАКЕДОНСКА СЛИКАРКА МИРЈАНА НИКОЛОВ ОД ГЕРМАНИЈА

1aus5

Мирјана Николов  е родена во 1989 година во Штип, но од својот втор роденден живее и работи во Германија, поточно во Баварија.

По струка е медицинар, но нејзина голема љубов е сликарството.

За себе вели дека уметноста  и духовните теми ја интересираат уште од најрана возраст, а со текот на времето почнала и посериозно да се занимава со сликарство.

Главно работи со акрилни бои, а нејзиното сликарство, кое се карактеризира со богат колорит и складно оформени елементи,  опфаќа широк дијапазон од апстрактни мотиви понекогаш умешно направени инсталации во кохабитација со суви цвеќиња, па се до мотиви поврзани со природата.

Има работено и портрети (главно цртежи), а веќе има продадено и свои слики во Германија.

Од сликарите најомилен и е сликарот Боб Рос.

1aus55

 

1aus555

1aus5555

 

1aus55555

1dons Пишува: Александар ДОНСКИ

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.