Иселеници и Регион
Петок, 10 Јули 2020 23:50   
МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

1075МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00   
Press release: Македонија - Единство- Доблест „Македонскиот јазик и демократијата“

168Жаклина Михајлова

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00   
ОСВЕТУВАЊЕ НА ТЕМЕЛИТЕ НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

2.1.6

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (19)

Во донесената Одлука, меѓу другото, се вели дека Управата на македонска православна парохија при црквата „Свети Климент Охридски“, Западен Берлин – Германија, потпаѓа под канонска јурисдикција и под директна управа на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква со седиште во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00   
УЛОГАТА НА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО ВО АФИРМИРАЊЕТО НА ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА (7)

2.2.0

Во монографијата за Ѓорѓија – Џорџ Атанасовски е забележано дека првите форми на собирање меѓу македонските иселеници датираат од времето на масовното доаѓање во новите средини, кога со себе ја носат својата култура, јазик, традициите, религијата и обичаите. Како резултат на тоа, во сите поголеми центри, како што се Детроит, Гери, Чикаго Кливленд, во САД, Торонто, Хамилтон и Виндзор, во Канада, Перт, Аделаид, Мелбурн и Си- днеј, во Австралија, потоа во Гетеборг и Малме, во Шведска, во Копенхаген, во Данска, во Париз, Франција, Минхен, Берлин, Виена во Афстрија и Хановер, во Германија, Цирих во Швајцарија и други индустриски градови, уште на почетокот се формираа заемно-помошни, културни, црковни асоцијации и друг вид друштва.

Повеќе...
 
Вторник, 07 Јули 2020 17:00   
Дијаспората-Избори 2020

1ZM Жаклина Михајлова, писателка од Сиднеј, Австралија

Дијаспората нема право на глас!

Македонци во Македонија, сега само од ВАС зависи!

Да, изборите се наметнати, но игнорирањето е како КОРОНАТА-подмукло и убива брзо и засекогаш!

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2020 01:00   
ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

1.9.4

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (18)

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2020 01:00   
МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИТВО - ДЕЛ ОД СУДБИНАТА И ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА (6)

1.9.7 

Македонија, татковината на Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски е библиска, света земја. Таа со својата древност и милениумска вековитост е гордост, радост и тага, сон и јаве за секој Македонец. Нејзината географска положба ја прави крстосница на различни цивилизации, религии, традиции и обичаи. И денес Македонија сè уште во себе крие многу тајни од минатото, кои, веројатно ќе бидат предизвик за наредните генерации.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00   
МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ ВО ГЕРМАНИЈА

1.7.1

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (17)

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00   
ИНТЕРВЈУ СО ГОЛЕМИОТ БИЗНИСМЕН И ПАТРИОТ ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (5)

1.7.4

Јунакот од оваа моногравско дело, Ѓорѓија –Џорџ Атанасоски постојано се залага и така дејствува, за неопходноста од стабилноста и кохезијата на македонската заедница во цела етничка Македонија, потоа во македонските иселенички колонии, како и во сите други сфери, кои се витални за опстојот и крупните исчекори на една нација и во мирнодопски, но и во турбулентни времиња.

Повеќе...
 
Сабота, 20 Јуни 2020 21:47   
ОМД ја Повикува Грција да ги Укине Законите од 1982 и 1985 Година
 

Темата на Обединетите Нации за Светскиот ден на бегалците 2020 година, „Секоја акција сè брои“, ја зајакнува потребата за сочувство и инклузивност.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Додека ова се случува во државата, уставобранителите лежат во затвор четири години

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијат...

Историја

News image

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Круево - МАКЕДОНИЈА, иако во 1942 Македонија бил

Картичка од германски воен логор испратена од Македонец и адресирана до Крушево - МАКЕДОНИЈА, иако...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА ЗА СВЕТЛЕ – СТИВ СТАМЕВСКИ

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО АНТИЧКИОТ ПЕРИОД (6)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.