Иселеници и Регион
Среда, 31 Август 2011 03:10   
Чест и почит- Благој Шамбевски (2)

Blagoj-Shambevski-240Специјална чест и почит, за починатите лидери на иселеништвото, во прославата на 20 годишнината на суверена Република Македонија

Повеќе...
 
Четврток, 30 Септември 2010 20:50   
Македонското друштвото „Гоце Делчев“ од Гетеборг слави 40-годишен јубилеј

Jubilejna-goce-delcev-goteborg-240Една од најстарите и најголеми асоцијации на македонските иселеници во Скандинавија, Културното друштво „Гоце Делчев“ од Гетеборг, Шведска, денеска со свечен коктел ќе го одбележи својот 40-годишен јубилеј.

Повеќе...
 
Понеделник, 06 Септември 2010 21:35   
На 8 септември фолклорен фестивал „ПРЕСПА 2010“
folkloren-festival-prespa-2010-240

Во организација на општина Пустец, а по повод 8 септември, Денот на независноста на Република Македонија, в среда ќе се одржи традиционалниот македонски фолклорен фестивла „Преспа 2010“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Септември 2010 04:05   
Венецот и сликата на Гоце Делчев исфрлени настрана и поставени наопаку, во Кингс Парк во Перт 1986 година
goce-delcev-zakletva-240На 1 Август 1974 година во во Минхен, Германија, беше убиен секретарот на ДООМ, Благоја Шамбевски, кој предходно, по Втората Светска Војна лежел 15 години во југословенските затвори, за создавање на самостојна држава Македонија. Скоро во истите времиња е киднапиран Драган Богдановски, претседател на ДООМ и уредник на Македонска нација, од Германија и осуден на 11 години строг затвор, во СР Македонија.
Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2010 04:00   
Список на сите македонски организации / црковни општини во Германија
love-macedoniaВо прилог на овој тескт можете да го превземете списокот на сите македонски организации / црковни општини во Германија.
Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2010 21:35   
Во Тирана наскоро месечник на македонски јазик
Македонско друштво „Илинден“ - Тирана, АлбанијаНаскоро Македонците во Тирана ќе добијат месечен весник на македонски јазик, под името „Илинден“. Месечникот ќе се печати на 28 страници, А-4 формат, во тираж од 1.000 примероци, а издавач на месечникот е Македонското друштво „Илинден“ од Тирана.
Повеќе...
 
Сабота, 06 Март 2010 04:27   
Македонската црква Свети Кирил и Методиј во Чикаго – стожер на православието во САД
Отец РубинчоВо далечната 1979-та, Македонците од Чикаго решиле да го преземат првиот поголем чекор за остварување на својот сон и купуваат постара Црква во Бервин, Илиноис. Веднаш почнале со преуредување. На едно од црковните собранија донеле одлука оваа Црква да го добие името на Светите просветители и учители, Свети Кирил и Методиј. Објектот е осветен во 1988-ма.
Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2009 04:00   
Во Самобор одбележана 70 годишнината од излегувањето на стихозбирката „Бели Мугри“ на Кочо Рацин
beli-mugriВо Музејот на град Самобор синоќа беше одбележана 70 годишнината од излегувањето на стихозбирката „Бели Мугри“ од македонскиот поет и револуционер, Кочо Солев Рацин.
По тој повод, како што јави известувачот на МИА, беше промовиран репринтот на изданието на „Бели Мугри“ што го издаде Заедницата на Македонците во Хрватска во соработка со хрватскиот Совет за национални малцинства.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.