Иселеници и Регион
Среда, 24 Јуни 2020 01:00   
МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ ВО ГЕРМАНИЈА

1.7.1

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (17)

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2020 01:00   
ИНТЕРВЈУ СО ГОЛЕМИОТ БИЗНИСМЕН И ПАТРИОТ ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (5)

1.7.4

Јунакот од оваа моногравско дело, Ѓорѓија –Џорџ Атанасоски постојано се залага и така дејствува, за неопходноста од стабилноста и кохезијата на македонската заедница во цела етничка Македонија, потоа во македонските иселенички колонии, како и во сите други сфери, кои се витални за опстојот и крупните исчекори на една нација и во мирнодопски, но и во турбулентни времиња.

Повеќе...
 
Сабота, 20 Јуни 2020 21:47   
ОМД ја Повикува Грција да ги Укине Законите од 1982 и 1985 Година
 

Темата на Обединетите Нации за Светскиот ден на бегалците 2020 година, „Секоја акција сè брои“, ја зајакнува потребата за сочувство и инклузивност.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2020 01:00   
ВО БОН - ПО ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

1.5.9

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (16)

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2020 01:00   
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ ЏОРЏ БУШ - ПРИЈАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА (4)

1.6.2

Господин Ѓорѓија - Џорџ Атанасоски е познат успешен интернационален бизнисмен. Потекнува од Прилеп, село Марул.Својата кариера господин Атанасоски ја почна како инженер, работејќи во Њујорк универзитетот. Во 1975 година, заедно со брат му ја основа сопствената фирма “Микрофлекс Инк.”, која денес е мултимилионска производствена корпорација за флексибилни метални производи. Индустриски комплекс е лоциран во Ормонд Бич, Флорида, но поголемиот дел од бизнисот функционира интернационално, со најразновидни индустриски гранки, како што се, петрохемиската индустрија, НАСА, автомобилската индустрија, електричните централи, авионската индустрија и бродоградбата итн.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2020 09:50   
СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ (3)

1.4.7

Одлуката на Соединетите Американски Држави (САД) во билатералните односи со Република Македонија да го користи нејзиното уставно име секако дека е одпрвостепено политичко значење. Тоа, пред сè, е заради улогата што денес САД ја имаат во меѓународната политика и севкупните меѓународни односи. САД е трета постојана членка (од пет) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, покрај Русија и Кина кои ја признаваат Република Македонија под уставното име, име кое Владата и народот на Македонија го избрале за име на својата земја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2020 09:38   
ВЕЛИЧЕСТВЕНА ИЛИНДЕНСКА ПРОСЛАВА ВО БЕРЛИН

1.4.4

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (15)

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2020 01:00   
Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

1j11

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК

На 30 мај 2020 година се навршија 30 години од смртта на Јован Кокаловски, еден од најголемите оштественици во македонската заедница во Сиднеј.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2020 01:00   
РЕСТОРАНОТ „НОВО СКОПЈЕ“ ВО БЕРЛИН– МАКЕДОНСКА КУЌА НА ВИСТИНАТА

1.2.9

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (14) 

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2020 01:00   
ПИСМО ОД ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ДО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ САРКОЗИ (2)

1.4.1

За подготвувањето на монографијата за Ѓорѓија Џорџ Атанасоски беше потребно подолго време, знаење, труд, трпение, прегледување на многу објавени и необјавени материјали, разговори со голем број личности кои живеат во Македонија, во САД и на други места, а кои придонесоја авторот Славе Катин да го подготви делото.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Карилина Ристеска : ШТО ВИ Е НЕЈАСНО?

Ако го разгледате делото на Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев, Јане Сандански, Александров, Че...

Историја

News image

Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во сит

„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар...

Иселеници

News image

СВЕТОЗАР (СВЕТЛЕ) – СТИВ СТАМЕВСКИ - МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (8)

СЛОГА ВО СЕМЕЈСТВОТО – КАРАКТЕРИСТИКА ЗА СТАМЕВЦИ  ...

Култура и туризам

News image

Куќа на Робевци во Охрид

Куќата на Робевци во Охрид се смета за едeн од најрепрезентативните објекти на градската архитектура...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (62)

ЗАКЛУЧОК КОН ЗАЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА И ИДНИНА 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.