Среда, 10 Јануари 2024   
Неколку факти од светско значење на кои што изворот е од Македонија

mak-sonce

Историските и археолошки наоди потврдиле неколку факти од светско значење на кои што изворот е од Македонија. Во продолжение ќе наведам само неколку:

МАКЕДОНСКИ БРЕНДОВИ

1.Македонија е првата организирана држава на европско тло со утврдени граници

2.Воведување на родовите во војската (пешадија, коњица, морнарица, ...)

3.Воведувањето на војна академија за официрите

4.Формирање и одржување на добро обучена и дисцилинирана војска – Фалангата, наоружана со дотогаш непознатото долго копје. Иако војувале неколку децении, често во битки со неколку кратно побројни војски не памтат за изгубена битка.

5.Првата европска империја, која имала специфични цели и однесувања со потчинетите народи, што со покасните империи не се повторени (почитување на културата на покорените и без насилство и грабежи на оние кои доброволно ќе се согласиле да се приклучат кон Империјата. Тогашната Македонска империја се проширила на над 90% од териториите на тогаш познатиот свет кој што имал државни обележја и организирана одбрана на територии.

6.Првата и последна империја која на освоените територии равноправно со она во маичната земја, градела велелепни градови и патишта

7.Македонците се првите во Европа кои што го прифатоле Христијанството, и преку кои се шири во еврпските и азиски простори

8.Во Македонија се првите обиди да се ревидира Христијанското учење – Боголилското движење

9.Од Македонија потекнуваат Браќата Кирил и Методиј кои ги преведуваат црковните христијански книги на посебно славјанско писмо (со корени од Македонија)

10. Кирилското писмо е творба од Климен Охридски

11.Првиот словенски универзитет, од кој што покрај христијансвото се формирала и ширела посебна Славјанска култура на живеење и стопанисување со земјата.

12.Во Македонија се навоѓа една од ретките неолитски опсерватории Кокино кај Куманово

13.Една од ретките карпести уметности

14.Во Македонија е нацртана и првата ренесансна слика (стои и денеска во манастирот Свети Пантелејмон на Водно)

15.Во Македонија е роден и најпознатиот византиски владетел Јустинијан, чии правни одредби се учат и денеска во сите светски универзитети

16.Во Македонија е роден и „таткото” на совемена Турција, Кемал Ататурк

17.Во Македонија е роден Аександар трети - Велики / Македонски, кој заедно со својот татко Филип Втори преставува меѓник на историјата на војувањето, тактиката и досега ненадминат војсководител

18.Во Македонија е роден Аристотел, „таткото” на науката и филозофијата

19.Во Македонија е роден и работел и „таткото” на медицината Хипократ

20.Од Македонско потекло е и најпознатата жена во историјата на човештвото – Кралицата на Египет – Клеопатра

21.Во Македонија е роден и Свети Димитрија, познат христијански маченик

22.Во Македонија – Скопје е родена Мајка Тереза една од најхуманите жени. Почната е постапка за прогласување на светица

23.Еден од ретките минерали (Алшар) ландронит, преку кој светската наука може да ги открие тајните на постанокот на вселената (млечниот пат) и др.

Ангелина Маркус

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.