Недела, 04 Февруари 2024   
Гоце Делчев
-1 Гоце Делчев, е апостолот, идеологот и организаторот на македонското и револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век, учител и војвода, роден во Кукуш  1872 година.
Се школувал во Солунската гимназија, а потоа се запишал на Военото училиште во Софија, каде како питомец тајно ги посетувал социјалистичките кружоци и ја ширел социјалистичката идеја и литература, за што подоцна бил исклучен од училиштето. Од 1894 година учителствува во Штип, каде и се запознал со Дамјан Груев. Станува  член на ЦК на ТМОРО од 1896-1903 год.

Постојано ја обиколува Македонија и работи на создавање на организациона мрежа од здрави и цврсти бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Својата национална определба и загриженост кон Македонија ја искажува во писмото упатено до Дамјан Груев во кое ќе го запише и следното:
... „Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има и народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа, отколку во Македонија“.....
Делчев е учесник во 1896 год. на Солунскиот конгрес и заедно со Ѓорче Петров го изработиле  Нацрт-уставот и Нацрт-правилникот  на ТМОРО. Потоа е задграничен претставник на ВМРО во Софија. Водел долга и тешка битка за сопствена македонска револуција и востание против бугарите и врховистите. Се залагал за  самостоен развој на Движењето, за револуционерно и национално осознавање на македонските маси, без разлика на верата и националната припадност. Систематски ги подготвувал Македонците за извојување на политичка автономија на Македонија.  Понесен од желбата за сопствен национален-македонски просперитет меѓу другото пишува и проповеда:
... „Толку ли нема  кој да напише барем една книга на македонски... ”
… „Ние не мислиме да правиме политика, ниту на други да дозволиме да прават политика со Македонија, Нашата борба за нас  тоа е живот или смрт. Ние нема да дозволиме други да решаваат, дали да живееме или да умреме. Кога ќе се прави востание ќе реши народот... ”
... „Не може да се надеваме на туѓа помош, да не чекаме помош од Бугарија, ни од која било друга сила, туку треба да се подготвиме од внатре - во душата на секој селанец да проникне таа идеја... ”
Љубејќи ја Македонија и македонскиот народ и работејќи за нејзиното ослободување, Гоце имал широки разбирања за вистинските односи и соработка меѓу народите, изрекувајќи една мисла која е актуелна и во 21 век:
“Јас го разбирам светот единствено како поле за културно натпреварување
меѓу народите.”
Неговите визии и идеали за Македонија и македонската нација не дочека да ги реализира, загина на 4 мај 1903 год кај селото Баница пред почетокот на Илинденското востание за кое сметаше дека е преурането, недоволно организирано и подложно на туѓи влијанија и интереси.
Svidetelstvo_Goce_Delcev
(Свидетелство, потпишано од Гоце Делчев)
 
 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.