Среда, 27 Октомври 2021   
Опис на Македонија од Џо Марио Делји Анџиолело (1470 година)

Д-р  Иван Алексов

quest-macedonia“8 август 1470 година. Султанот запре и конакуваше од другата страна на клисурата во едно поле што ја претставува границата на Македонија”, поаѓајќи од Платамон (место јужно од планината Олимп, н.б.) застана и конакуваше во местото наречено Китрос (северно од Катерини, н.б.) во споменатиот залив.

Тука има многу селани и недалеку се наоѓа голема река наречена Вардар, која поминува низ Македонија и се влева во Солунскиот Залив.

Поаѓајќи од Солун, султанот логоруваше во близина... Сер, конакуваше во близината на Света Гора… Оваа планина е многу висока и тука се наоѓаат многу манастири на христијански калу-ѓери, од кои некои се Грци, други Македонци, Власи, како и други нации, кои живеат живот на светци, залогорува во близина на една убава и раскошна тврдина наречена Бари, која се наоѓа крај морскиот залив. Тука живеат Грци и Македонци”.

 

А. Матковски  и  П. Ангелкова, Неколку кратки патописи за Македонија - Гласник на ИНИ, XVI/1(1972), стр.246-247

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.