Среда, 04 Август 2021   
Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

anticki-kalendarАнтичкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е трет по ред по старост календар.

Mакедонски календар имал 12 синодски месеци co 354 дена во годината, на кои им требале престапни месеци за да се придржуваат кон годишните времиња.

Во времето кога овој календар се користел, вкупно 7 емболими (престапни месеци) биле додавани на секој 19-годишен метонски циклус.

Годината започнувала со месец Октомври, поточно на 19 октомври.

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври.

 • Дион - октомври
 • Апелон - ноември
 • Ауден - декември
 • Перит - јануари
 • Диштeр - февруари
 • Антика - март

Антика Емболим, престапен 6 пати на 19-годишен циклус

 • Артемишион  - април
 • Дишион  - мај
 • Панaмон- јуни
 • Лој -  јули
 • Горпиа - август
 • Хиперберетај - септември   - Хипер бере тај

Хиперберетај Емболим, престапен еднаш на 19-годишен циклус Македонска историја

 

На прво место

News image

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.