Историја
Среда, 02 Јануари 2013 17:42   
Границата помеѓу Бугарија и Турција во делот на Македонија

Balkans_ethnological_mapОд Манчу, точка сместена помеѓу Сиври -Тач и Кадри -Тепе, каде што границата помеѓу  Бугарија и Источна Румелија се спојува, во согласност со актот од 14 август о.г., со главниот гребен на Родопите обележан на австриската карта како граница на стариот санџак на Софија, јужната граница на Бугарија, одејќи право кон југ, ја следи преку главната верига на Родопите јасно означената линија за поделбата на водите помеѓу басените Места-Карасу (Рополница и Граничар) од една страна, и Искар од друга, преку Ручкаја-Чал и Налбант; во висина на Курџалак, таа го зема правецот кон запад преку Чабирна и Демир-Капија се’ до Кидиница Гора, каде што скршнува кон ју-гозапад, па преку Коџа-Корица-Гора доаѓа до Ај-Гедик (врв на планината)...

Повеќе...
 
Среда, 09 Мај 2012 03:02   
Огледало на македонскиот живот во XIX век

182novoselo240Со реформите и развојот на производните сили и трговијата кон крајот на XVIII  и почетокот на XIX век во Османската империја, македонскиот трговец допира до развиените културни центри во Средна и Западна Европа. Нараснатата трговска соработка, на дневен план ја исфрлаат потребата од развој на просветното и црковното дело во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 21 Септември 2011 03:37   
Веле Алексоски до Битов и Веселинов, 11.05.1993 г.

Pismo-do-John-Bitove-i-Jordan-Veselinov-11-maj-1993-g-240Почитувани господа,

Откако разбравме дека сте пристигнале во Европа, со желба да остварите контакти со поединци Македонци и клубови со цел за обединување на македонците од целиот свет...

Повеќе...
 
Среда, 21 Септември 2011 03:31   
Јордан Веселинов до Веле Алексоски, 12.05.1993 г.

Jordan-Veselinov-so-pismo-12-maj-1993g-240

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2011 11:38   
Битката кај „Слива“

bitka-kaj-slivaБитката кај „Слива“ е уште еден пример од борбите за време на Илинденското востание која восхитува со пожртвуваноста на македонските востаници. Оваа битка е дел од Илинденската епопеја за одбрана на Крушевската Република. Тоа е битка во која востаниците до последен човек ги бранат позициите за да му овозможат на населението да се извлече од градот. Тоа е пример за жртвите кои ги поднел македонскиот народ во борбата за создавање на самостојна и национална држава.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 04:20   
Драган Богдановски: Одговор на господинот Запров

izjava-na-dragan-1991-240Повод: Отворени прашања до Јован Трпеновски и Драган Богдановски, „Нова Македонија“ од 24 август 1990

Повеќе...
 
Среда, 20 Октомври 2010 04:00   
Од мемоарите на Трифун Михаилов (17. дел)

trifun_mihailov-240Овие денови кај нас имаше дојдено еден новинар од Франција. Не знаеше ни Грчки, ни Македонски и не можевме да се разбереме, само викаше: Франсе?Франсе! Само не сликаше нас и авионите, еден ден дојде, а другиот ден си замина. На таа планина седевме три дена. Авионите доаѓаа секој ден, а ние само пукавме во нив. Еден ден се случи тоа што сите го посакувавме. Погодивме еден авион и тој зеде правец накај нив и таму негде се урна. Гледавме само чад. Сите многу се радувавме. Еден ден ни донесоа четири руски снајпери. Јас сите ги испробав, а само еден си бендисав, но не дојде ред да го употребам.

 

Повеќе...
 
Вторник, 04 Мај 2010 01:00   
107 години од смртта на Гоце Делчев
goce-delcev-240Еден од најголемите револуционери во историјата на македонскиот народ, Гоце Делчев, на денешен ден пред 107 години загина во борба со турската војска во близина на селото Баница.

Гоце Делчев е роден на 23 јанден од најголемите револуционери во историјата на македонскиот народ, Гоце Делчев, на денешен ден пред 107 години загина во борба со турската војска во близина на селото Баница.

Гоце Делчев е роден на 23 јануари 1872 во Кукуш, Егејска Македонија, како прво машко дете, трето по ред на бројната фамилија Делчеви, која имала вкупно девет деца.уари 1872 во Кукуш, Егејска Македонија, како прво машко дете, трето по ред на бројната фамилија Делчеви, која имала вкупно девет деца.

Во 1879-1880, Делчев започнува да го посетува прогимназијалното училиште во Кукуш, а средно образование завршил во Солунската бугарска машка гимназија „Св.Кирил и Методиј“. Се запишал во Воена Академија во Софија во 1891, но набрзо е исклучен и се вратил во Македонија да работи за делото.
Повеќе...
 
Четврток, 04 Февруари 2010 01:58   
Гоце Делчев неприкосновен лидер на македонската револуционерна борба
Гоце ДелчевОпштонародниот водач на македонската ослободителна борба Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш.Основното образование го заврши во родниот град, а гимназијалното во Солунската машка гимназија. Во пролетта 1892 година стапи во Военото училиште во Софија, а на 16 септември 1894 г е исклучен. и есента истата година од егзархијата беше назначен за учител во Ново Село - Штип, каде што работеше две години и целосно се посветува на револуционерната дејност.
Повеќе...
 
Недела, 02 Август 2009 00:01   
Крушевскиот манифест
Vostanicki_shtab_vo_KrushevoБраќа земљаци и мили комшии!

Ние, вашите вечни комшии, пријатели и познајници от хубавото Крушево и неговите китни села, без разлика на вера, народност, пол и убежденија, не можејќи веќе да трпиме тиранијата на жедните за крф и гладните за чоечко месо муртати, шчо гледаат и нас и вас да дотерат до нош, и нас и вас да дотераат до питачки стап и нашата мила и богата земја Македонија да заприлегат на пуста пустиња, денеска дигнафне глава и решифне со пушка да се браниме от тие наши и ваши душмани и да добиеме слобода.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на важноста на пасошите предлог на ВМРО-ДПМНЕ

  Наместо да мудрува, Кузеска нека им каже на пратениците од СДС да поддржат продолжување на...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.