Историја
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
Значењето на Аристотел за македонскиот народ и држава

aristotel-240Говорништвото, логиката, науките, медицината, филозофијата, образовните институции, методите и богатата умна мисловност е наше наследство, наследено од Аристотел, кое што е наследено од најславните луѓе Македонци што живееле со Аристотел, пред него и по него. Врската на луѓето во науката е истата наследна врска на кралевите поврзани со народот искажани како наследство со тестамент и едноставно по сродност.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

1Serjoza

Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00   
Формирање на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка на емиграцијата

cetvrta-emigrantska-makedonija-stavre-dzikov-80Во книгата „Четврта емигрантска Македонија“ на познатиот македонски публицист и адвокат Ставре Џиков,издадена од издавачката куќа“ АЗ-Бзбуки во 2007 година, авторот посветува посебно внимание  за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, со  наслов  ФОРМИРАЊЕ НА ВМРО-ДПМНЕ СО ПОДРШКА НА ЕМИГРАЦИЈАТА.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00   
ПРОГЛАС за формирање на ВМРО-ДПМНЕ-1990 г.

proglas-za-formiranje-na-vmro-180И се обраќаме на македонската јавност, на сите македонски патриоти и демократи, како внатре во распарчената и поделена татковина, така и ширум емиграцијата

proglas-za-formiranje-na-vmro-1

proglas-za-formiranje-na-vmro-2

proglas-za-formiranje-na-vmro-3

 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Драган Богдановски-Република Македонија не е втора Бугарска држава

 

Dragan

Драган Богдановски-Република Македонија не е втора Бугарска држав

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Уште нешто интересно за географијата на Македонија

Jus

Уште нешто интересно за географијата на Македонија

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Комунистичкиот отпор кон македонска емиграција: Зошто Ченто сакал да врати 3 000 македонски емигранти од Бугарија?

cento

 

Според записите што ги водел во врска со сите средби во својот кабинет, Претседателот Методија Андонов – Ченто бил многу радосен што во списокот со македонски емигранти предложен од Димитар Влахов имало многу образовани луѓе, какви што биле „потребни за  оформување на државата“. – Прашањето за враќање на овие 3.000 емигранти од Бугараија, Ченто го ставил на расправа пред Президиумот но Колишевски не се сложил, а по два дена го известил Ченто дека Партијата мисли оти не е пожелно да се вратат ваквите македонски емигранти од Бугарија бидејќи, како што рекол, сите биле „бугарски воспитаници“.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00   
500 „Вардарци“ трчаа пет часа во битката која ја спаси Србија!

vardarci-180Во август 1913 година Македонија беше поделена меѓу Србија, Бугарија и Грција, а еден мал дел и припадна на новосоздадената држава Албанија. Година потоа, еден месец по атентатот врз австрискиот надвојводата Франц Фердинанд во Сараево (28.06.1914),  на 28 јули 1914 година со нападот на Австроунгарија врз Србија започна Првата светска војна. Со почетокот на војната Србија, Бугарија и Грција извршиле мобилизација на околу 200.000 луѓе од населението од Македонија. Во бугарската војска биле мобилизирани околу 120.000 луѓе, во грчката војска околу 20.000 и во српслата војска околу 50.000 Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00   
Вистината за создавањето на грчката држава

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

До 1830 година кога е призната грчката држава, Грција како организирана држава никогаш не постоела. Единствено во античко време постоеле грчки градови држави наречени полиси, кои често војувале меѓу себе. Подоцна истите биле освоени и биле во рамките на Македонската, Римската, Византиската и Османската империја. Туѓите освојувања не го потиснале грчкиот јазик, кој како трговски се наметнува меѓу народите на Средоземноморието, поради што некои Грција ја сметаат како наследничка на Византија.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2023 02:00   
Драган Богдановски - политичкиот емигрант во Европа

dragan-bogdanovski-1-1-180Драган Богдановски беше еден од најпознатите македонски политички емигранти. Тој беше човек со извонредно богата биографија, непоколеблив борец за остварување на македонските илинденски (Гоцеви) идеали, односно идеи за ослободување и обединување на сите делови од етничка Македонија. Богдановски 30 години се наоѓаше во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција. Драган беше еден од најпознатите македонски политички емигранти по 1945 година. Тој беше иселеникот најмногу следен од УДБ-а, а во 1977 година киднапиран од Франција и тајно доведен во Македонија. На судскиот процес зад затворени врати беше осуден на 13-годишна робија

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите, наместо да прават театар со пречек на обрасци, да пок...

Историја

News image

Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за...

Иселеници

News image

АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ЛЕИК ПЛЕСИД (14)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

ПРОФ. Д-Р МОТОКИ НОМАЧИ ОД ЈАПОНИЈА – ПОЧИТУВАЧ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

Професорот  Мотоки Номачи е истражувач на словенската лингвистика, на социолингвистиката и на...

Фељтон

News image

ДВЕ ДЕЦЕНИИ ОД ОСНОВАЊЕТО НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ“ (20)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.