Среда, 20 Ноември 2019   
За Танец, Мартин и таканаречениот новинар од Австралија

DzeposkiАлександар Џеповски

За Танец, Мартин и таканаречениот новинар од Австралија

Најпрво ќе го одвоиме Танец, затоа што е Македонска икона и горд Македонски Амбасадор на орото, песната и творечкиот непокор на Македонштината последниве 70 години.

Кога се промени името на државата со додавка „с“, тогаш и вакви национални богатства како што е Танец стануваат мета и се на удар на " кумовите ".Не сме изненадени што некој му додава „с“, но како дошло така и ќе бега „с“ од Танец и името на државата. Секогаш сме го враќале дури и тогаш кога и М букавата не сме ја имале од Македонија. 

Мартин Вучиќ е музички уметник со фамилијарно педигре преку татко му Драган и дедо му Миле. Поставен е за Директор на Танец од оваа власт, но тоа не значи дека дека е политички инволвиран или дека тој му додаде „с“ на Танец.

Ако народот бара патриот да биде главен на Ансамбли, КУД и национални икони, дозволете да ве потсетам нешто. Лично јас имам напишано над 200 пародии против Заев, СДСМ и светската елита што ни го менува името и ни едно благодарам или зборче за сиот мој труд, да не спомнувам дури и 1 евро за во клозет да не ми притреба. Ако јас го наплаќав трудот или да работев за изродите, сигурен сум дека ќе кркнев над милион евра. Но едно сум сигурен за Мартин, дека си ја гледа работата и уметноста да ги остварува колку што може и колку што треба на професионално ниво. 

За таканаречениот новинар на кого името не вреди да му го спомнувам, има свој ментор - изрод од Македонската заедница кој работи за 3 ззз радио станица во Мелбурн каде газдите се Грци и знаат како да палат огин.

Спомнување Грци и Бугари на Танец и Мартин во која изјавата дека новинарот е застанат со времето па да се преинаквува дека Македонците се заостанати со времето е многу ниска и болна тактика познати на Австралиските простори од приватните компаниски црквени Директори.

Танец од нив беше рекетиран во 2003 (за 100 години од Илинден во Опера Хаус Сиднеј и Мелбурн) да биде донесен на трошок на Македонската тогашна влада, сместени играорците во најефтини мотели и само платени 50 долари на ден да јадат или ако не јадат да земат понижувачки трошки што ќе им остане ... а организаторот добро познат кој имаше долг на Американ експрес картата од преку 15000 долари, преку ноќ си лапна преку 500000 на сметка на Танец кои ги наполнија салите. 

До кога ќе трпиме лаги, интриги и лигуши лажни патриоти?

Тоа е голем товар и болест кој треба Мајка Македонија да ги искорени.

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.