Среда, 05 Август 2020   
Александар Џеповски: Дали Македонија некогаш побарала помош и покровителство од Русија?

Dzeposki

Александар Џеповски: Дали Македонија некогаш побарала помош и покровителство од Русија?

Ова прашање заслужува посебно внимание и анализа. 

Едно е сигурно, кој побарал помош и желба за самостојност и сопствена држава од Русија, до сега сите добиле, па дури и Татарите ја создадоа Бугарија во 1878 преку Русија со малку политика и културна молба. 

Нашата мака и поента е односот Македонија и Русија последниве 200 години.

Кое тело, организација или официјални преставници вклучувајќи ги и периодите од Илинден 1903 и Втората Светска Војна ... кој остварил средба или официјално да поднесе молба за помош и независност на Македонија?

Можете сите да кажете што сакате, ама такво нешто не се случило. Од некоја си глупава причина, секогаш Македонија и официјалните преставници сакале и барале помош од Западните земји, освен неколкумина перспектвини, млади поедници патриоти разочарани од Западот некако меланхолично или по "грешка" отишле кај Русите. 

Истата грешка се прави и до денес, каде нокаутираниот Македонски народ како маѓепсан се уште верува и се надева во Западот или модерно кажано ЕУ и НАТО. Но најтрагично е што Русија во својот зенит и со несовладлива сила на чело со Путин чекаше официјална молба од Груевски и последно нешто од Иванов да реагираат машки и да побараме спас и втемелиме безбедна економија во Македонија.

И што се случи? Ни Груевски ни Иванов не направија она што требаше да го направат за Македонија и Македонскиот народ. Моите извори спомнуваат нивно членство во Масонската ложа, но времето ќе покаже и докаже се околу ова. 

Ѓаволот ни ора ни копа, но Македонија ни жива ни мртва со префиксот Северна. Од Западот народот не гледа аир додека политичарите збеснаа од пари и криминали и живеат царски.

Од Русија политичарите ќе добијат народски кажано од трите подолгото додека народот ќе си тера живот подобар од Титовото време НО НАЈВАЖНО Е ШТО МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЕГЗИСТИРА НА ЦВРСТИ НОЗЕ СО ГОЛЕМА ШАНСА ДА СИ ГИ ВРАТИ ЕГЕЈ И ПИРИН.

ТОА Е МОЈОТ СОН, НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ И СИТЕ ИСКРЕНИ И РОДОЉУБИВИ МАКЕДОНЦИ НА ЦЕЛАВА ПЛАНЕТА И ДАЈ БОЖЕ ШТО ПОСКОРО ДА СЕ ОСТВАРИ. 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.