Среда, 12 Мај 2021   
Зоки не мирува со финансиски скандали

1 rubin jovanoski

Зоки не мирува со финансиски скандали

Во овој период од годината, момчето од Муртино заедно со својата свита почна на големо со матни зделки и проневери изразени во милионски суми во долари и евра се со цел да го полнат изборното финансиско СДСМ-овско конто за изборната кампања за претстојните локални избори.

 Подолго време во јавноста се споменуваше ген-сек Рашкоски со милионски проневерени суми, а потоа најголемиот скандал со уплатата на 7.8 милиони долари на фантон фирма од Хонг Конг која наводно се јавувала како посредник во набавката на вакцини од Кина.

Во оваа прилика само да нагласиме дека на самиот почеток од оваа афера и министерот за здравство Филипче и премиерот Зоки- зајчето нагласуваат дека сумата е уплатена за кинеската вакцина "ксинофарм". Потоа, истиот двоец блефира пред македонската јавност дека е дадена гаранција за истите вакцини. Резултат на тоа е долгото одоголвлекување на вакцините кои живот значат за болните со смртоностиот вирус Ковид-19.

Во оваа СДСМ-овско изборно финанскиска рашомонијада почна како кула од карти да му паѓаат проектите, на пример: во општина Центар, каде треба да се изградат висококатници наспроти хотелот Холидеј Ин. Се отвора тридецениска желба во преден план за перење на финансиски средства во изградбата на долгоочекуваниот клинички центар. Автопатот Кичево-Охрид каде со кинески средства се работи неколку години и на истиот не му се гледа крајот.

Во мојот роден град Прилеп, кабинетскиот градоначалник кој по вокација е лекар-ортопед почна да го полне изборното ќесе со уредување на огради на неколку основни и средни училишта во градот под Марковите Кули. Истиот предлага вакцинален пункт да биде во спортската сала во медицинското училиште Ѓорче Петров. Иронијата да биде уште поголема, тоа е спортска сала изградена во владеењето на ВМРО ДПМНЕ на чело со довчерашниот ревносен градоначалник Марјан Ристески. Но ова е со спортски жаргон кажано голема прилика и шанса да се обезбедат услови за наменско употребени финансиски средства во санирањето на административните проблеми од една и средувањето на ентериерот и екстериерот на спортските сали и тоа: спортска сала Македонија и универзална сала од друга страна.

Фирмата лојална на Јованоски ги закрпува дупките по сообраќаниците во градот под Марковите Кули. Ортопедот Јованоски треба да се запраша "Кој го чува градот Прилеп?" кога првата личност на прилепската полиција е фатен во криумчарење на дрога, а иронијата да биде уште поголема, на прилепската општа болница е поставена личност со несоодветно образование за таа работа. Само да потсетиме дека на ЈКП Водовод и канализација е поставен инспектор за прв човек на фирмата.

Оваа колумна се однесува и на локално и на централно ниво, со цел да ги предупреди момчињата обоени во сино на чело со клептоманот Зоки Заев дека нема лажирање на претстојните избори, иако, се доделени преку 200 пасоши на исламски терористи во акцијата наречена под кодното име Мафија, каде веднаш се донесени судски одлуки.

Со овој потег се докажува дека судско сваровски свитата се уште е под контрола на клептоманот од Муртино.

Се надевам во догледно време ќе се донесе пресуда и за струмички глобал, и конечно во Шутка да го видиме Зајчето.

За спортската опрема (тренерки и патики) Зоки нека не се грижи оти неговиот затворски колега Камчев ќе му даде спортска опрема.

Дипл. Екк. Рубинчо Видое Јованоски

Новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

News image

Се додека Заев не одговори за што преговара со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски алатки за спречувањ

Распродавањето, раскрчмувањето и националните порази на Македонија имаат име и презиме, а тоа е Зо...

Историја

News image

Античко-македонски јазик

Античките историчари и хроничари во своите пишани дела известуваат дека античките Македонци говореле...

Иселеници

News image

ЉУБОЈНО - РАСАДНИК НА ВИСОКООБРАЗОВНИ КАДРИ - ДЕЛ III (11)

Од Љубојно потекнуваат околу 150 академски граѓани со ра...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (2) Стариот Град Ерусалим

Мане Јаковлески   Стариот Град Ерусалим Стар Град (Ерусалим) Според хебрејските ракописи, ...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВАЛЕ ТУЃИТЕ АВТОРИ ЗА СЛОВЕНИТЕ НА БАЛКАНОТ? (14)

  “Античкото движење на Словените (Венетите) кон запад и подоцна движењето н...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.