Среда, 15 Септември 2021   
Црвен картон за актуелната власт!

1ab Свекрва

Неспособната власт предводена од Зоран Заев едноставно се плаши од судот на народот и ќе направи се за да ја задржи власта.

Сериозната музика пред почетокот на дефилето во предвечерието на 8 септември, што се одржа по повод 30 години независност на државата, како да го најави пеколот во Тетово.

Набрзо по огномет во Скопје, пламен го осветли Тетово. Изгоре мобилната болница во кои се лекуваа болни од Ковид 19 и однесе 14 човечки животи. Криците на луѓето кои живи изгореа, длабоко ја потресе јавноста во земјата, но не ја допре и актуелната власт. Наместо неотповикливи оставки, премиерот ќе чекал што ќе каже независната истрага.

Македонија во текот на три децении неколку пати се соочуваше со несреќи во кои имаше жртви. Паѓаа авиони (Палер и Авиоимпекс), имаше атентат (претсдателот Киро Глигоров), природни непогоди (поплава во Стајковци) и други несреќи во кои имаше жртви (потона бродот „Илинден“) и т.н.. Имаше и независни истраги, но никогаш не се откри кој го изврши атентатот врз претседателот Киро Глигоров, што се случи со авионот во кој леташе и загина претседателот Борис Трајковски и т.н. Некои тогашни министри си дадоа оставка (А. Пешев, Љ. Фрчковски, М. Јанакиевски и др.). На некои им беше прифатена, на некои не.

Иако министерот за здравство Венко Филипче и раководниот кадар на ДУИ си поднесоа оставки, премиерот Зиран Заев ќе ја чекал истрагата за да види дали ќе ги прифати. Но, дали и оваа истрага ќе ги даде вистинските виновници или пак ќе ги заштити оние кои го сменија името и кои ги уништија институциите?

Со оглед на досегашното искуство, оваа власт нема намера да прифати било каква одговорност, ниту да ги прифати оставките во Министерството за здраство и на раководните кадри во болницата во Тетово, а ќе направи истите да останат на своите позиции. 

СДСМ и ДУИ се плашат дека падот на Филипче и кадровиците на ДУИ значи почеток дека ќе ја изгубат власта. Затоа тие по секоја цена ќе се трудат да ја задржат. Имено самото дефиле покажа дека оваа власт повеќе троши на средства за одбрана на вип личности и за сузбивање на немири против власта, отколку за одбрана на државата.

Неспособната власт предводена од Зоран Заев едноставно се плаши од судот на народот и ќе направи се за да ја задржи власта, па ако треба целиот свој народ кој ја бара правдата, да го нарече дека се терористи.

Дека на оваа власт не и е грижа за народот покажува и бројката од над 6.000 починати од Ковид 19 од почетокот на пандемијата до денес. Причината е едноставна. По се изгледа трка за провизија и не навремено набавка на вакцини, како и сеуште немање на протоколи за лечење.

Власта која нема разбирање за народот и за националните интереси, а единствено се грижи за личните интереси, треба што побрзо да си замине од власта. Дури и оставките нема да и помогнат. Едноставно неа веќе никаква козметика не може да да покрие.

Народот не смее да наседне дури и на странската експертиза која евентуално би рекла дека модуларните болници биле изградени по сите светски стандарди и дека тоа е несреќа. Народот треба да каже стоп на ова раскалашано владеење на СДСМ и ДУИ.

Првиот црвен картон за актуелната коалиција на власт треба да биде изваден од народот уште следниот месец на локалните избори. Потоа следува вториот црвен картон на предвремени парламентарни избори идната година. Еднаш за секогаш да се острани оваа власт, да се врати сувереноста на државата и безбедноста на народот во земјата.

Црвен картон за актуелната власт!

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.