Среда, 17 Ноември 2021   
Математичките лудории на клептоманот Зоран Заев

1 rubin jovanoski

Со последните математичко – тактички калкулации во местото на број 1, ако се стремиме час поскоро да добиеше место под европскиот чадор во конкретниов случај во македонски услови е парламентот со 120 пратеници кои се избираат на непосредни парламентарни избори.

Не може истите тие кои тоа место го имаат обезбедено по пат на избори и единствено на тоа застапуваат значителен број на гласачи истите тие да манипулираат  со бројки  и да прават трансфер од една во друга политичка партија со цел како губитници да останат по секоја цел на власт под наводен изговор дека тие и мислат европско добро на својата земја.

Но, многу е жално кога актуелната владејачка култура на чело со СДСМ и личноста која сам понуди 2 оставки, и тоа од претседател на партија и од премиер (верувајте ми не е тоа уплашеното зајче) да губи со преку 100 000 гласови разлика од својот лут ривал  не на парламентарни туку на локални избори, и замислете по секоја цена со политички интриги истата таа личност и неговите марионети  околу него не сакаат да ја напуштат лидерската политичка позиција на македонската политичка сцена.

Во оваа ситуација се прашуваме дали лицето З.З. е со здрав разум или е клептоман.

Ако сака да го седнеме на полиграф и да констатираме дали неговата изјава дадена по 2-риот круг од локалните избори (31.10.2021г.) во доцните вечерни часови е дадена во афектна состојба и е личност со клептоманско досие.

Зоки Поки треба и мора да знае дека со неговите последни политички глупирања на македонската политичка сцена организирана во негова режија нема да помине така лесно кај челниците во Брисел.

Зоки европската врата со последните твои потези нема да се отвори за брзо време за нашата земја, напротив, дипломатите во Брисел за нас ќе постават и пред вратата бодликава жица.

Зоки, истите ќе ги следат твоите понатамошни постапки и нема да ти помогне што дојде по прв пат на ден пред гласање на доверба на владата холандскиот премиер Руте кој и тој слично како тебе е во оставка во земјата.

Зоки, парламентот не е институција за играње покер, помири се со поразот, пушти рака на подобриот од тебе и кажи ги зборовите на на твојот мецена Б.Ц. кој кога во минатото беше поразуван од својот лут противник честиташе победа  со зборовите народот е во право и кога греши.

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски

Новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

News image

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.