Среда, 24 Ноември 2021   
Свекрва : Заевистите рак рана на ова општество

1 Свекрва

Власта предводена од Зоран Заев во последните неколку години ја воведе земјата во тотален хаос. Од доаѓањето на власт во 2017 година Заевистите ја обезличија, обезглавија и ја презадолжија земјата. Во земјата на која и се заканува тотален мрак, сиромаштија и зголемен морталитет поради несоодветен одговор на пандемијата, цвета корупцијата и криминалот. Службите кои се повикани да ги спречат ваквите појави, поради партизираност се неефикасни.

Поради ваквото владеење на СДС и ДУИ народот им даде црвен картон на локалните избори. Но наместо одговорните да си дадат еднаш засекогаш неотповиклива оставка, наместо нови парламентарни избори поради немање парламентарно мнозинство, Заевистите продолжуваат да бидат рак рана на оваа општество.

Владеачките структури прават огромни напори да го оддржат Зоран Заев  на власт, наводно дека е потребен за преговорите со Бугарија, бидејќи се мисли дека таа ќе попушти до крајот на годината и ќе го крене ветото, овозможувајќи и на Македонија да започне преговори со ЕУ.

Меѓутоа, изгледа дека ни по парламентарните и претседателските избори во Бугарија нема да може да се сменат работите многу. Во првата изјава дадена по освениот втор мандат по победата во вториот круг на претседателските избори актуелниот претседател на Бугарија Румен Радев вели дека „новата Влада на Бугарија не треба да отстапи од националните позиции особено кога е во залог бугарскиот идентитет и историјата и правата на нашите сонародници зад границите“.

Софија очигледно се плаши да се дозволи народот во Бугарија слободно да ја изрази својата етничка припадност, бидејќи е свесна дека нема да останат многу Бугари и дека најголемиот број ќе се изјаснат за Македонци. Поради тоа Влада во Софија нема да излезе надвор од декларацијата на бугарското Собрание од 2019 година, како и од позициите на БАН со кои се оспорува постоењето на македонскиот јазик и идентитет.

Ако се има во предвид дека ни под притисок на Вашингтон и Брисел, Софија нема да се откаже од своите позиции и да го крене ветото доколку Македонците не “признаат“ дека се Бугари, тогаш зошто Заевистите сакаат по секоја цена да останат на власт?.

Има две работи поради кои Заевистите сеуште се борат да ја задржат власта или Зиран Заев да ја контролира истата.

Една е Заев да го исполни ветувањето на меѓународната заедница која го донесе на власт и да испорача уште еден договор со Бугарија на штета на националните интереси на македонскиот народ и втората да избега од правдата.

Заевистите се рак рана за македонските национални интереси, малиген тумор кој од внатре го разјадува македонското ткиво. Поради тоа мора да се остранат од власта, да бидат подалеку од македонското Собрание, се додека не се сменат луѓето со вистински социјалдемократи кои ќе застанат во одбрана на македонските национални интереси и ќе станат здраво ткиво во македонското општество.

Кога едно општество е заболено од тешка болест тогаш заболеното место треба итно да се лекува. Најдобар начин е заболеното место хирушки да се острани, за да не ги зафати други органи, во овој случај македонски народ со што би довел до негово исчезнување.

Во недостаток на специјалисти, сосема сигурно оваа хирушка операција треба да ја изведе народот. За тоа има дозвола од самиот Заев кој по изборниот пораз кажа дека дава оставка на позицијата премиер и лидер на  СДС. Народот не смее да му дозволи тој да се пишмани и да направи нови злоупотреби на позицијата која ја има.

Зоран Заев мора да си оди за да може Македонија да оди напред.

 

На прво место

News image

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Панде Колемишевски : Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.