Среда, 26 Мај 2021    PDF Печати Е-пошта
НИКОЛА КАЛАПЧИЕВ

5Nikol

НИКОЛА КАЛАПЧИЕВ

Роден е на 25 мај 1914 год. (12 мај по стар стил) во селото Грамада, Горна Џумаја (денес Благоевград), Пиринска Македонија.

Селото Грамада поради својата близина до градот, денес е кварт во градот Благоевград. Според некои податоци селото е основано во почетокот на 19ти век, од Македонци кои се доселиле од областа Пијанец, Делчевско.

Никола Калапчиев во 1932, на 18 годишна возраст започнува со својата револуционерна дејност, како член на Работничкиот Младешки Сојуз (РМС), а потоа ќе биде назначен и за организационен секретар на Окружниот комитет на комунистичката партија.

Калапчиев подоцна ќе стане и близок соработник на Никола Вапцаров и на членовите на Македонскиот литературен кружок во Софија.

Поради револуционерната активност во 1938 е уапсен од бугарската полиција и осуден на 7 години затвор. Ослободен е 1940 година.

По пуштањето од затвор, повторно им се приклучува на своите другари.

Откако Македонците од Пиринска Македонија во јуни 1941 решаваат сами со оружје да се борат против бугарскиот фашизам, без да чекаат одлука од БКП, Никола Калапчиев добива задача да ги организира за борба Македонците од околината на градовите Свети Врач (денес Сандански) и Петрич.

Македонските партизани под Пирин први на целиот Балкански полуостров ја почнуваат борбата против фашизмот.

Во јули 1941 година Калапчиев заминува во илегала и е еден од основачите на Горноџумајската партизанска чета.

Во октомври 1941, кај планинското село Цервиште бугарските фашисти го апсат Калапчиев откако претходно го раниле, но Македонецот успева да им побегне.

Во март и април 1942 година, Бугарија двапати го осудува Калапчиев на смрт.

Толку многу им бил трн во око на фашистите, што Калапчиев станува познат како човекот со две смртни пресуди.

На 6 мај 1942 бугарските фашисти организирале полициска блокада на Горна Џумаја по добиени информации за движење на партизани во градот.

Калапчиев во тој момент бил дојден во домот на својот татко. Полицијата ја опколува куќата на Калапчиев и започнува престрелка.

Тој мајски ден, дваесетина дена пред неговиот 28 роденден, Никола Калапчиев ја положува својата младост за слободата на Македонија.

Пролетта 1943 година, новоформираниот Горноџумајски партизански одред ќе го носи името Никола Калапчиев.

За Калапчиев е напишана и познатата македонска песна од Пиринот - „Имала мајка едно ми чедо“.

ВЕЧНА ТИ СЛАВА МАКЕДОНСКИ ХЕРОЈУ!

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН

 

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.