Среда, 20 Септември 2023   
ОМД назначува нов член на Бордот и се проширува во Шведска

 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), водечкиот глас за Македонците во дијаспората, ја назначи д-р Кристина Бундра за нов член на Управниот одбор, а Мирјана Наумоска за свој прв претставник во Шведска.

Од 2004 година, ОМД е на првата линија на меѓународното македонско застапување, зачувување на културата и напорите за образование, градејќи гордост за нашето богато наследство, поддржувајќи ги Македонците во нивните професионални животи и обезбедувајќи енергична заедница заснована на нашето заедничко потекло без разлика на никакви граници.

 

Возбудени сме што можеме да им посакаме добредојде на овие идни, водечки поединци во тимот.

 

Арги Н. Белио, претседавач на Бордот на ОМД, истакна:

 

„Кристина и Мирјана носат различно потекло, искуства и професионален талент на семејството на ОМД и се посветени на подигање и зајакнување на Македонците и македонските заедници. Растот на ОМД во Шведска и во скандинавскиот регион е приоритет, со оглед на големината на македонските заедници таму. Со нетрпение очекувам да работам со нив“.

 

Д-р Кристина Бундра, истакна:

 

„ОМД игра клучна улога во меѓународното застапување, зачувувањето на културата и образовните напори во Македонија. Многу сум воодушевена што сум дел од одборот на ОМД и продолжувам да ја поддржувам мисијата на дијаспората во поттикнувањето и влијанието врз промените за зачувување на македонската култура и наследство за кои сум многу горд што сум дел.

 

Мирјана Наумоска истакна:

 

„Да се биде дел од ОМД е голема чест за мене. Работењето за македонската заедница и Македонците носи значајно лично и заедничко значење. Оваа улога не е само припадност, таа е заложба за зачувување, промовирање и унапредување на македонскиот идентитет и зголемување на свеста за Македонија. Со активно учество во ОМД, ние не само што го почитуваме нашето наследство, туку и оставаме трајно наследство за идните генерации Македонци.

 

Гордан Јорданов, директор на ОМД за Македонија и Европа, истакна:

 

„Добредојдовте Кристина и Мирјана! Силна, активна и влијателна македонска дијаспора е еднаква на посилна нација, Македонија. ОМД создава можности и програми за дијаспората да се вклучи во татковината во сите аспекти, борбата против корупцијата, растот на економијата и подобрувањето на здравствениот систем и образованието – клучни области каде на Македонија очајно и е потребна помош од дијаспората и експертиза“.

 

Биографии:

 

Кристина Бундра е родена во Квинс, Њујорк и потекнува од семејство со македонски и српски корени. Својата диплома за доктор по фармација ја стекнала на Универзитетот MCPHS во Бостон, Масачусетс, каде што дипломирала со големи пофалби и била истакнат член на Здружението Rho Chi (Друштво за почести за фармацевтски работи). Таа продолжила со својата пост-докторска програма за стипендии за фармацевтската индустрија преку Универзитетот Рутгерс. Оттогаш таа го поминала поголемиот дел од својата професионална кариера во фармацевтската индустрија, работејќи на научниот напредок во областа на онкологијата и ретките болести. Таа има позиции кои растат во раководството во Бристол-Мајерс Сквиб, Баер и од неодамна Инхибркс. Таа има завршено обука за извршно раководство од Универзитетот Колумбија, NYU Стерн и Универзитетот Јеил.

 

Кристина има долготрајна историја на волонтирање и има преземено активна улога во организации кои им служат на лица со посебни потреби, од Националната организација за ретки нарушувања, организациите за застапување пациенти и од неодамна, Фондацијата Новак Ѓоковиќ. Таа е многу активна во македонската заедница и редовно учествува на верски и културни настани во областа Њу Џерси. Како воспитана во културната заедница, отсекогаш било нејзино верување дека е полесно да знаеш каде одиш ако знаеш од каде си. Таа верува во вредноста и важноста на одржувањето на интегритетот на нејзиното наследство, што ја инспирирало да преземе поактивна улога и да возврати. Течно зборува англиски, македонски и српски јазик. Кристина ужива да поминува време со семејството, да патува и да истражува нови места; како и да остане активна со играње на тенис и планинарење.

 

Мирјана Наумоска е родена и израсната во Скопје, Македонија. Во 2005 година дипломирала на Економскиот факултет при „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а МБА студиите ги завршила во 2013 година на „Универзитет Американ Колеџ Скопје“ во Скопје, Македонија. Во Македонија, Наумоска работела во приватниот сектор и имаше различни позиции како менаџер за човечки ресурси и обука, маркетинг менаџер, извршен директор и деловен консултант.

 

 

Во 2013 година се преселила во Стокхолм, Шведска, како раководител на Меѓународната канцеларија за официјалната владина агенција за инвестиции и промоција на извозот „Инвест Македонија“. Таа била одговорна за Шведска и Финска, а во 2015 година се преселила во Копенхаген, каде што ја продолжила својата работа во Инвест Македонија за привлекување странски директни инвестиции (СДИ) преку промовирање на Македонија во Скандинавија како деловна дестинација.

 

За време на престојот во Стокхолм (2013-2014), покрај другите активности, Наумоска била активен член на „Ротари клубот од Стокхолм Интернационал“ и „Меѓународното филантропско друштво на Шведска“. Таа покажала силна посветеност на промовирање на Македонија секогаш кога е можно. Еден од настаните на кои Мирјана помогна во организација, „Гала вечера“ организирана од Меѓународното филантропско друштво на Шведска и Светската фондација за детство во Гранд хотелот во Стокхолм на 16 октомври 2014 година, беше украсена со ценето присуство на Нејзиното Височество Кралицата Силвија од Шведска. . Мирјана успеа да го промовира македонското вино, а особено, на нејзиното височество, шведската кралица Силвија и беше дадена шанса да ги доживее вкусовите на вината кои потекнуваат од Македонија.

 

Наумоска одиграла клучна улога во олеснувањето на основањето на бројни шведски и дански претпријатија во Македонија или аутсорсинг на нивните услуги во Македонија. Таа активно го унапредуваше македонскиот туризам и во соработка со Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Македонија организирала низа успешни настани во Финска, Шведска и Данска. Понатаму, Наумоска се задолжила за воспоставување односи меѓу скандинавските и македонските компании каде што успеа да биде мост за неколку извозни компании. Меѓу нејзините достигнувања, особено важен проект бил обезбедувањето пласман на македонското вино на полиците на „Системболагет“, владиниот синџир продавници за алкохол во Шведска.

 

Додека живеела во Копенхаген од 2015-2017 година, Мирјана имала активна улога како Претседател на Програмскиот комитет во Меѓународниот Ротари клуб Копенхаген. Во моментов, таа е членка на мрежата на професионални жени (PWN) Копенхаген.

 

По завршувањето на нејзиниот мандат во Инвест Македонија во 2017 година, Наумоска се пресели во Малме, Шведска, и го префрли своето професионално патување во приватниот сектор, фокусирајќи се претежно на улогите во продажбата и маркетингот.

 

 

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.