Историја
Среда, 30 Ноември 2022 02:00   
Скокам од радост кога ја гледам вашата љубов спрема нашиот мајчин јазик

Dimitar_MiladinovСо задоволство го прочитав вашето пријателско писмо и со голема радост разбрав за Вашите благородни чувства кон Словенството и за образованието на нашиот народ. Добро сте направиле што сте му пишале на Партенија (Зографски, н.б.) за неопходните книги.

Повеќе...
 
Петок, 25 Ноември 2022 23:16   
„Впечатоци од Федерална Македонија“ (1)

1pove125678912

„Отидовме со Србите, Хрватите, Црногорците и Словенците, бидејќи тие нè признаваат како рамноправен народ кој има право слободно да се развива, да го гради својот културен и стопански живот како што сака, а не да игра по свирката на другите.Отидовме со овие народи затоа што тие ни го гарантираа и ни го гарантираат нашиот национален суверенитет“. – вака одговори Димитар Влахов на прашањето „Зошто Македонците отидоа со Југославија“ кое му го постави Јордан Атанасов, преставник на делегацијата на македонската емиграција од Бугарија и населението на Пиринска Македонија, која присуствуваше на чествувањето на 11 Октомври – Денот на македонското востание во 1945 година во Демократска Федерална Македонија. Македонска мисъл, кн. 5-6, год. 1, 1946, 6. ВПЕЧАТЛЕНИЯ ОТ ФЕДЕРАЛНА МАКЕДОНИЯ, Юрдан Анастасов-

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2022 02:00   
Охридско – Дебарското востание од 1913 година

ohridsko-debarsko-vostanie-240Заборавеното и забранетото Охридско-Дебарско востание во југозападниот дел од Македонија од септември 1913 година, еден месец по Букурешкиот договор.

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2022 02:00   
Деметриј I Опсадникот

dimitrij-prvi-240Деметриј I Опсадникот (337 п.н.е. - 283 п.н.е.), син на Антигон I Едноокиот и Стратоника, бил крал на Македонија кој владеел од 294 п.н.е. до 288 п.н.е. Бил припадник на Антигонидската династија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2022 02:00   
Принципи за поделба на Македонија во 1913 ?

kako-da-se-podeli-makedonija-180„И во Србија и во Бугарија доволно е познато дека во Македонија името Србин или Бугарин значи она исто што е радикал и либерал во Србија, што е стамболист, тончевист или поддржувач на било која омилена партија во Бугарија.“ – пишува белградска „Политика“ во својот коментар „Принципи на поделбата“ (9 март 1913).

Повеќе...
 
Среда, 16 Ноември 2022 02:00   
Во архивите има многу докази за постоењето на македонскиот народ низ вековите

makedonskiot-narod-niz-vekovite-180Во интерес на својата завојувачка политика поедини народи ги искривуваат историските факти, ги уништуваат доказите и фалсифукаваат нови докази се со цел за да го оправдаат присвојувањето на туѓи територии и нивното богаство Како победници тие пишуваат нова историја со која се присвојува културно наследство на окупираната територија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Ноември 2022 02:00   
Зошто го нема Никола Карев во Македонската Химна?

ukaz180Од новогодишна песна до македонска химна: Зошто го нема Никола Карев, колку верзии има, кој прв ја отпеал

Повеќе...
 
Среда, 09 Ноември 2022 02:00   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлевски (2)

makedonija moj kopnez

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (2)

Повеќе...
 
Среда, 09 Ноември 2022 02:00   
Христо Калаиџиев: Националната политика на Отечественофронтовска Бугарија (2)

Hristo

„За време на германското владеење на Балканот, бугарските Евреи станаа жртви на организиран прогон, преку посебни расни закони. Веќе во 1940 година беше донесен монструозен закон, Законот за заштита на нацијата, според кој на Евреите им беа одземени сите политички, економски и културни права. Во 1942 година се донесени измени на овој закон, според кои е преземен масовен егзодус на Евреите од Софија, придружен со нивен целосен економски грабеж. Беа наметнати и други ограничувања, како што се носење специјални значки, движење само во одредени часови и негирање на правото на работа на Евреите. Еврејските мажи биле користени во специјални работни групи, без плата и под услови што ги надминувале оние во кој било концентрационен логор.“ - ќе напише Христо Калаиџиев во својата статија „Националната политика на Отечественофронтовска Бугарија“ објавена во „Македонска мисла“  орган на Македонскиот научен унститут (5. НАЦИОНАЛНАТА ПОЛИТИКА НА ОТЕЧЕСТВЕНОФРОНТОВСКА БЪЛГАРИЯ, Македонска мисъл. кн. 5-6, год. 1, 1946)

Повеќе...
 
Среда, 02 Ноември 2022 02:00   
Со единство за обединета и самостојна Македонија

makedonska-nacija-1971-arhiva-introОваа македонска национална организација беше создадена со цел да го прибере и обедини под заедничко знаме борбениот дел од македонската емиграција и иселеништво, да ги организира и предводи сите оние синови и ќерки на македонскиот народ кои се спремни да се борат за остварување на илинденскиот идеал на нашиот народ. Нешто повеќе: Ослободителниот Комитет на Македонија не беше создаден само како организација на македонската емиграција и иселеништво, туку главната причина за неговото создавање беше тој да се развие и внатре во Македонија како илегална револуционерна организација, како една врста нова Внатрешна Македонска Револуционерна Организација (ВМРО).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Николоски: Вакво епско бегање од избори на актуелната Влада немало до сега, знаат дека ќе изгубат

Проблемот со власта во Македонија е што знаат дека ова им е последно и се држат за столицата и бег...

Историја

News image

Скокам од радост кога ја гледам вашата љубов спрема нашиот мајчин јазик

Со задоволство го прочитав вашето пријателско писмо и со голема радост разбрав за Вашите благородни ...

Иселеници

News image

ДОАЃАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (31)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ ВО ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ВО САД (27)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.