Историја
Четврток, 04 Мај 2023 02:00   
„Роден во Македонија, место Москополе - natus in Macedonia loco Moszcopolii“ (4)

1Tihomir Тихомир Каранфилов

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2023 02:00   
Гоце Делчев
-1 Гоце Делчев, е апостолот, идеологот и организаторот на македонското и револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век, учител и војвода, роден во Кукуш  1872 година.
Се школувал во Солунската гимназија, а потоа се запишал на Военото училиште во Софија, каде како питомец тајно ги посетувал социјалистичките кружоци и ја ширел социјалистичката идеја и литература, за што подоцна бил исклучен од училиштето. Од 1894 година учителствува во Штип, каде и се запознал со Дамјан Груев. Станува  член на ЦК на ТМОРО од 1896-1903 год.
Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2023 02:00   
Смртта на војводата Христо Узунов – случајност или предавство

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Во пантеонот на македонските револуционери значајно место зазема и прочуениот охридски војвода Христо Узунов,неприкосновен борец за слобода,јунак кој го даде својот живот како саможртва заедно со животите на неговите четници.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2023 02:00   
Писмо на Христо Узунов до неговата мајка

HristoUzunov-180„Мила ми мајко,

Јас сум прв твој син и мој долг е да бидам околу тебе, за да не чувствуваш потреба од ништо. За твојата беспределна љубов, за илјадите неволи и сраданија, за безбројните бессони и машителни ноќи, поминати некогаш над леглото над твојот мал, слабичок Луле, јас должам најголеми грижи и неизмерна синовска љубов. Но, можам ли, кога ги чувствуам болките на нашата измачена Татковина, да не се оддадам со љубов на најверен син на нејзиното свето дело?

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
Убиството на Шамбевски

sambevski-thМакедонскиот народ во својата борба за национално ослободување и обединување на неговата распарчена од балканските империјалисти татковина даде уште една скапа жртва. Ноќта меѓу 31 јули и 1 август 1974 г. во Минхен на ѕверски начин беше убиен од досега неоткриени убијци организациониот секретар на Централниот Комитет на Движењето за ослободување на Македонија Благој Шамбевски. Пред олтарот на македонската националноослободителна револуција која трае скоро цел еден век, падна уште еден револуционерен великан.

Во Македонскиот Пантеон на бессмртните предводници на македонската славна револуционерна епопеа влезе уште еден верен и заслужен син на македонската нација. Местото на паднатиот Шамбевски во овој Македонски Пантеон се наоѓа меѓу најзаслужените и најславните македонски револуционери, како што се Гоце Делчев, Даме Груев, Ѓорче Петров, Пере Тошев, Сандански, Карев и други. Смртта на Благој Шамбевски, или на Шамбета, како го викавме интимно ние неговите другари е голема загуба за македонската ослободителна кауза, и посебно за ДООМ, зошто тој беше еден од најзаслужените вдахновители, организатори и предводници на современата илинденска борба на македонскиот народ за ослободување и обединување и еден од најстабилните столбови на ДООМ.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2023 02:00   
Манастирот Пречиста - јадро на револуционерните акции во Кичевско и Западна Македонија

precista-240Манастирот одигрува огромна улога и за време на Илинденското востание. Во него прибежиште наоѓале локалните чети. Тука биле планирани акциите за време на Илинденското востание, монасите зеле активна улога за време на востанието, а и самиот манастир бил нападнат и заземен при неговото задушување. Манастирот одиграл улога и при налетот на туѓите пропаганди, особено на српската.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 09:14   
Кафеана Пивница „Велика Македонија“- Белград 19ти век

1900 во белград kafana голема македонија 1

Кафеана Пивница „Велика Македонија“- Белград 19ти век

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
Враќање на легендарниот војвода Апостол Терзиев во Ениџевардарското Блато

Apostol Petkov 01-180Грчката вооружена пропаганда во Македонија – Враќање на легендарниот војвода Апостол Терзиев во Ениџевардарското Блато

Легендарниот војвода на Македонската револуционерна борба Апостол Петков кого населението го нарекло „Ениџевардарско сонце“. по Илинденското востание својата база ја сместил во Ениџевардарското езеро или Ениџевардарското блато. Станал страв и трепет за Турците и грчките андарти, а легендата за него преку весниците ќе се прошири ширум светот. Американскиот публицист Алберт Сониксен го нарекува „македонски Робин Худ“, а Фредерик Ковач, го квалификува за „некрунисан крал на вардарските мочуришта“. За грчката писателка Пинелопи Делта, Апостол бил „невидливиот демон кој се чувствува на секаде, но не се гледа никаде“.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
Меморандум на Македонците до Руската влада од август 1914 година

dokumenti-za-makedonskata-istorija-180Причината за Првата светска војна, која го зафати речиси целиот свет, бездруго го има во нерешеното балканско прашање и главно, македонското прашање. Во 1912 година изгледаше дека за сите балкански тешкотии настапува крај кога Србите, Бугарите и Грците се обединија и истапија против Турците под формата на ослободувањето на Македонија и Стара Србија. Кон овој сојуз се придружија Македонците, кои со десетини илјади се бореа во редовите на трите армии. Но, за жал, прогласената света цел на војната беше заборавена, заедно со победите на Турците. И како резултат на „делбата на ограбеното" избувна војната меѓу сојузниците, која заврши со тројната поделба на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 04:38   
БАРАЊЕ НА ОХРИЃАНИ : ОД СЕКОГАШ СМЕ ИМАЛЕ СВОЈА ЦРКВА, ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

sveti-sofija-10БАРАЊЕ НА ОХРИЃАНИ : ОД СЕКОГАШ  СМЕ ИМАЛЕ СВОЈА ЦРКВА, ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА. СОЧИНУВАМЕ САМОСТОЕН НАРОД.  САКАМЕ ДА ИМАМЕ НАША ЦРКВА, НАШИ УЧИЛИШТА (1890 год.)

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.