Историја
Среда, 28 Јуни 2023 02:00   
За училиштето во Скопје и учителствувањето - 1852

skolo-skopje„...Пред две години добивме за учител некој Јордан Константинович родум од Велес, навистина човек млад но полн со енергија и силна родољубивост, и почна нашите деца вредно да ги учи на Словенско четмо.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2023 02:00   
Листа на кралеви, оратори и филозофи поврзани со Аристотел во Македонија

aristotel240Точната година на раѓање на многу личности не се знае. Често се напоменува дека зрело време на живеење било на олимписката година, а тоа може да биде четири години подоцна или порано. И за местото на смртта не се знае на протераните и осудените филозофи, уметници и научници. Презимињата и фамилиите се губат за да се заметне потеклото. Најчесто тие се определуваат по градови каде што живеат, како на пр. Питагора од островот Сам или Питагора од Тарент, Сицилија. Дури и името на Александар Македонски се преправа како Велики.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
Македонците од Турн Северин (Романија) до Натанаило Охридски - 7 јануари 1879 година

Natanail-Ohridski-Plovdivski-240ОД  МАКЕДОНЦИТЕ  ОД ТУРН  СЕВЕРИН (РОМАНИЈА) ДО НАТАНАИЛО ОХРИДСКИ:  ДА ЗАСТАНЕМЕ  МЕЃУ ЦИВИЛИЗИРАНИОТ  СВЕТ  СО СВОЈА  АДМИНИСТРАЦИЈА

„Свепреосвештенејшему Г. митрополиту Натанаилу и Кирилу и свим Македонцима кое се налазу на бојноме поле

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
Значењето на Аристотел за македонскиот народ и држава

aristotel-240Говорништвото, логиката, науките, медицината, филозофијата, образовните институции, методите и богатата умна мисловност е наше наследство, наследено од Аристотел, кое што е наследено од најславните луѓе Македонци што живееле со Аристотел, пред него и по него. Врската на луѓето во науката е истата наследна врска на кралевите поврзани со народот искажани како наследство со тестамент и едноставно по сродност.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

1Serjoza

Извадоци од книгата на Серјожа И. Марков: ДЕЦАТА НА ПАРТИЈАТА

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00   
Формирање на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка на емиграцијата

cetvrta-emigrantska-makedonija-stavre-dzikov-80Во книгата „Четврта емигрантска Македонија“ на познатиот македонски публицист и адвокат Ставре Џиков,издадена од издавачката куќа“ АЗ-Бзбуки во 2007 година, авторот посветува посебно внимание  за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, со  наслов  ФОРМИРАЊЕ НА ВМРО-ДПМНЕ СО ПОДРШКА НА ЕМИГРАЦИЈАТА.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јуни 2023 02:00   
ПРОГЛАС за формирање на ВМРО-ДПМНЕ-1990 г.

proglas-za-formiranje-na-vmro-180И се обраќаме на македонската јавност, на сите македонски патриоти и демократи, како внатре во распарчената и поделена татковина, така и ширум емиграцијата

proglas-za-formiranje-na-vmro-1

proglas-za-formiranje-na-vmro-2

proglas-za-formiranje-na-vmro-3

 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Драган Богдановски-Република Македонија не е втора Бугарска држава

 

Dragan

Драган Богдановски-Република Македонија не е втора Бугарска држав

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Уште нешто интересно за географијата на Македонија

Jus

Уште нешто интересно за географијата на Македонија

Повеќе...
 
Среда, 07 Јуни 2023 02:00   
Комунистичкиот отпор кон македонска емиграција: Зошто Ченто сакал да врати 3 000 македонски емигранти од Бугарија?

cento

 

Според записите што ги водел во врска со сите средби во својот кабинет, Претседателот Методија Андонов – Ченто бил многу радосен што во списокот со македонски емигранти предложен од Димитар Влахов имало многу образовани луѓе, какви што биле „потребни за  оформување на државата“. – Прашањето за враќање на овие 3.000 емигранти од Бугараија, Ченто го ставил на расправа пред Президиумот но Колишевски не се сложил, а по два дена го известил Ченто дека Партијата мисли оти не е пожелно да се вратат ваквите македонски емигранти од Бугарија бидејќи, како што рекол, сите биле „бугарски воспитаници“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.