Иселеници и Регион
Среда, 22 Мај 2024 02:00   
АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

1akti1ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2024 02:00   
ОМД ЌЕ ОСУДИ ЗЛОУПОТРЕБА НА БАДЕНТЕРОВО ПРАВИЛО ПРИ ФОРМИРАЊЕ НА ВЛАДА

1omd copy

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) будно ги следеше Парламентарните и Претседателските избори во Република Македонија во 2024 година. ОМД согледува дека може да се формира коалициска влада и покрај доказите во последните неколку изборни циклуси дека мнозинските политички партии станаа заложници на политичкото влијание на малцинствата во државата.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2024 02:00   
ПОЧИНА БРАТОТ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ЈАНКО ТОМОВ - ПОЗНАТ МАКЕДОНЕЦ ВО АВСТРАЛИЈА (26)

tomov

На 11 февруари 2022 година  во Бризбеин, Австралија почина Македонецот Јанко Томов, кој беше познат и признат во македонската заедница на петтиот континент. Тој  беше посветен на македонските прашања и македонската кауза.. Живееше во Австралија, а со својте пишани дела беше бранител на Македонија и македонска вистина.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2024 02:00   
ПЕТАР ИЛИЕВСКИ – ВИДЕН ОПШТЕСТВЕНИК ОД СИДНЕЈ

thumbnail copy copy copy copy copy copy copy

Петар Илиевски е роден во село Кривени, Преспа, на 15.9.1939 година. Селото Кривени се наоѓа на 6 км северно од Ресен под пазувите на планината Бигла. Петар беше прво дете на Стеријо и Стеванка. За време на НОБ неговиот татко беше партизан- курир. Неговата мајка потекнува од с. Крушје, Преспа.

Повеќе...
 
Среда, 08 Мај 2024 02:00   
ВО СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ КАКО ДОМА (25)

1nas2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 08 Мај 2024 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ДЕЛОТО „ИЗБРАНИ ТРУДОВИ ЗА МАКЕДОНИЈА“

1nas33

Нова книга

Повеќе...
 
Недела, 05 Мај 2024 05:27   
По повод 121 година од смртта на војводата Гоце Делчев: ВО СИДНЕЈ СЕ ОДРЖА ПАНАХИДА

Ivan 1

На 4-ти мај 2024 година, на Велика Сабота, во организација на Црковната Општина „Св. Петка“ во Рогдаел, предградие на Сиднеј, се одржа панахида за војводата Гоце Делчев но и за сите војводи, комити, партизани и борци кои ги дадоа животите за Македонија и делумно ослободување и формирање на Република Македонија. Панахидата ја одржа свештеникот Владо Недески.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2024 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ априлскиот БР. 66 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

1povi1

Сисанието „Повод“ е едно од најзначајните иселенички информативни гласило. Тоа  го издава Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, во чија редакција:се: Душан Ристевски-Македон (главен и одговорен уредник), Иван Трпоски, Мена Ристевска и соработниците: Виктор Бивел (Сиднеј), Гордана Димовска (Мелбурн), Ристо Стефов (Канада), Александар Донски и Славе Катин (Македонија). Технички уредник и дизајнер е Александар Донски.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2024 02:00   
ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“ - АМБАСАДОРОТ НА ФОЛКЛОРОТ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО (24)

1mnoni2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 24 Април 2024 02:00   
ОМД отвара нов огранок во Шведска
 
Со огромна чест и задоволство ве известуваме дека на 19.04.2024 год. Ја формиравме првата организација на ОМД во Шведска и во Европската Унија.
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Дали светите браќа Кирил и Методиј биле потомци на античките македонци?

Во овој текст ќе спомнеме неколку размислувања во врска со етничкото потекло на светите браќа Кирил ...

Иселеници

News image

АКТИВНОСТИТЕ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ ВО МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА (27)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

Свети рамноапостолни Кирил и Методиј Солунски 24/11 мај

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни...

Фељтон

News image

ФОТО ТОМЕВ – ПОЗНАТ ЛИКОВЕН УМЕТНИК ВО КАНАДА (2)

ПОЗНАТИ МАКЕДОНСКИ ЛИЧНОСТИ ВО КАНАДА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.