Иселеници и Регион
Среда, 12 Април 2023 02:00   
ДЕЛ ОД РАБОТНИОТ ВЕК НА ЛУ ВЛАШО ВО ХОБАРТ (11)

1tovo123

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2023 02:00   
ИСЕЛУВАЊЕТО НА СЕМЕЈСТВОТО АТАНАСОСКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО АМЕРИКА (14)

1tovo1234

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
45 ГОДИНИ ПРОМОВИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ЛИТЕРАТУРА

                                 1rvli1 2

Минатиот петок, 31 март, во библиотеката „Григор Прличев“ во Сиднеј се одбележа 45 годишницата од формирањето на Литературното друштво „Григор Прличев“.  

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
ДОАЃАЊЕТО НА ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ВО СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ (13)

1cari123

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
ФАКУЛТЕТСКИ ОБРАЗОВАНИОТ ЛУ ВЛАШО ЈА ОТПОЧНА РАБОТНАТА КАРИЕРА (10)

                                                   1cari12345

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2023 03:51   
ПРОМОЦИЈА НА РОМАНОТ „ВИСТИНАТА ИМА ГОЛО ЛИЦЕ“

1vangi1

Велика Цангаловска Гатсис

На 11.2..2023 та година, во црковните простории на православната црква „Свети Илија“ од градот Квинбијан, Нов Јужен Велс, Австралија, под покровителство на Литературното друштво „Ванчо Николески“ се одржа промоција на третиот по ред роман „Вистината има голо лице“ од писателката и поетеса Велика Џангаловска Гатсис.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
ГОДИНИТЕ НА АМЕРИКАНСКИОТ СОН ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА (9)

1del12

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ПРИЈАТЕЛСКИТЕ РАЗГВОРИ СО ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (12)

1del1234567

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 60 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

1ov90

Неодамна излезе од печат новиот број 60 на списанието „Повод“ за февруари 2023 година кое содржи значајни прилози кои се однесуваат на активностите на членовите на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“.од Сиднеј, чиј главен и одговорен уредник е Душан Ристевски-Македон, а уредниците се Иван Трпоски и Мена Ристевска, со соработници од Австралија и Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2023 02:00   
ПРОМОВИРАНИ ДЕЛАТА НА ЛУ ВЛАШО ОД САД, ДУШАН РИСТЕВСКИ-МАКЕДОН ОД АВСТРАЛИЈА И СЛАВЕ КАТИН ОД МАКЕДОНИЈА

1.PROMOCII8

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“ од Торонто, на 19-ти март 2023 година, се одржаа промоции на делата: „An American Son of Macedonia - Aмерикански син на Македонија“, Лу Влашо, од Нејплс, Флорида, САД, „Творештвото на Славе Катин“ на Душан Ристевски-Македон од Сиднеј, Австралија  и „Силјан Мицевски“ на Славе Катин од Македонија

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.