Актуелно
Понеделник, 03 Август 2020 09:31    PDF Печати Е-пошта
Христијан Мицкоски: Честит Илинден!
72402384
ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минатото му се извинуваме на народот
Повеќе...
 
Недела, 02 Август 2020 23:25    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Тие во ВМРО гледаат личен интерес, а јас во ВМРО-ДПМНЕ гледам кауза

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минатото му се извинуваме на народот

Во своето обраќање, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минатото му се извинуваме на народот.
Повеќе...
 
Недела, 02 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
Одбележувањето на Илинден во Крушево и околијата меѓу двете светски војни

 

1ilindenИлинденското востание  претставува пресвртен чин во историјата на македонското национално-ослободително движење, кој има првостепена улога во поновата македонска историја. Во него дојдоа до израз вековните стремежи на македонскиот народ за национално ослободување и реализирање на државотворните традиции. Масовноста, еланот и храброста која ја покажа македонскиот народ во текот на тримесечните борби, пројавеното единство и сплотеност на народот во одбраната на Крушевската Република родена во огнот на револуцијата, станаа идеал и непресушен извор кон кој се стремеа идните поколенија на македонскиот народ.

Повеќе...
 
Сабота, 01 Август 2020 14:20    PDF Печати Е-пошта
Здруженијата на Коњаниците бараат јавно извинување од избрзаната и непроверена реакција на Градоначалникот на Крушево Тони Христоски

2Rashela 1

Соопштение до јавноста:

Здружението на граѓани БИГОРСКИ МАНАСТИР-ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ, негувајќи ја традицијата, мирно и достоинствено како што и прилега на еден културен настан по единаесетти пат пристигна во славното Крушево.

Повеќе...
 
Петок, 31 Јули 2020 20:59    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

1075Во период на предизвици, кога светот се соочува и справува со пандемијата на ковид-19, Македонија дополнително се справува со политичката криза, предводена од паријата на власт.

Повеќе...
 
Петок, 31 Јули 2020 08:33    PDF Печати Е-пошта
Заев праќа емисари за поткуп на пратеници и се нудат суми по 6 цифри но без успех

1HM

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа: Заев праќа емисари за поткуп на пратеници и се нудат суми по 6 цифри но без успех

Повеќе...
 
Четврток, 30 Јули 2020 10:50    PDF Печати Е-пошта
Ребрендирање на ВМРО и збогување со кадрите од минатото

Ребрендирање на ВМРО и збогување со кадрите од минатото

пишува: Светислав ВАСЕВ
 
Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2020 08:42    PDF Печати Е-пошта
Следува сериозна катарза и кадровски освежувања во сите структури

1mickoski28076

Партискиот статут на ВМРО-ДПМНЕ е практично документ кој што ги уредува внатрешните односи на партијата, а се рефлектира од програмските одредби. Инаку, искуствата од нашите сестрински партии практично заедно со спецификите кои што се карактеризираат со нашата партија за нашето општество се вградени во овој нов статут. Според оценката на многумина претставува најдемократски партиски статут во нашата држава, во Македонија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во соноќешното интервју во централниот дневник на ТВ Сител.

Повеќе...
 
Вторник, 28 Јули 2020 20:12    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Би бил кукавица доколку сега се повлечам

1mickosk

Христијан Мицкоски: Би бил кукавица доколку сега се повлечам, следува катарза во ВМРО-ДПМНЕ, силно сум мотивиран за смена на оваа власт

Повеќе...
 
Понеделник, 27 Јули 2020 21:16    PDF Печати Е-пошта
Коњаницата до Крушево ќе ја предводи тврдокорната лавица Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија

1 90

Пратеничката во Собранието на Р.Македонија Рашела Мизрахи пред поаѓањето на коњаницата ќе изјави:Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци и за тоа како се сака Македонија.Голема е честа да ја предводам коњаницата! Нека ни е лесен патот низ македонските планини до Мечкин Камен.

Со поаѓањето на Коњаницата за Крушево ќе се присетиме на нашите славни Илинденци и на народот кој им давал голема подршка во сенародното ослободително востание.

Коњаницата „СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“ по единаесети  пат традиционално ќе учествува на прославата на: научно културните средби „Десет дена Крушевска република“.

Илинденците со својата крв го испишаа својот аманет. Аманетот од нашите предци, моралот и слободата ни налага дека мора да ја чуваме нашата држава и да ја пренесуваме на нашите потомци. Света должност на секој од нас е да ги негува и никогаш да не ги заборава аманетите.

Ако со Крушевската Република се поставија темелите на македонската држава, со Вториот Илинден македонскиот народ се стекна само со ограничен суверенитет, на Третиот Илинден (8 септември 1991) македонскиот народ доби целосен суверенитет.

Да се биде Патриот во 21 век треба со дела да покажеш како се сака и како се работи за својата држава и својот народ. Денешниот патриот создава сегашност и иднина. Со Делата се градат темелите на успешна и просперитетна држава. Тоа е патриот денес.

На својот историски пат Македонија и македонскиот народ постојано наидувале на пречки, на разни искушенија. Затоа, да ја искористиме можноста на 2 август од славното Крушево да им се поклониме на: Гоце, Даме, Карев, Питу Гули, Сандански, Александров, Камхи, Гемиџиите, Ченто, Брашнаров, Богдановски и на илјадниците борци во револуционерното дело кое е симбол на македонскиот непокор.

ДА ГО ЗАЦВРСТИМЕ МАКЕДОНСКИОТ КОРЕН, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ЛОЗАТА НА НАШИТЕ ПРЕДЦИ, САМО ТАКА МОЖЕ ДА ОПСТАНЕ ЕДНА НАЦИЈА, ЕДЕН НАРОД, ЕДНА ДРЖАВА!

ВЕЧНА ДА Е НАШАТА ЕДИНСТВЕНА И БЕСМРТНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! Амин!

1 1111

1 199

Мане Јаковлески

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.