Актуелно
Сабота, 16 Септември 2023 17:12    PDF Печати Е-пошта
„Крајот од кој потекнувам е прекрасен, жалам што не дојдов многу, многу… порано да го запознаам“
1-696ЗАМИНА ВО БЕСМРТНИТЕ НАШИОТ НОБЕЛОВЕЦ ДОКТОР ФЕРИД МУРАД (14.9.1936 – 6.9.2023

Пред некој ден, на шести овој месец, од далечната Америка пристигна жална вест дека на 87 години од животот престанало да чука благородното срце на нобеловецот д-р Ферид Мурад, по потекло од гостиварското село Лакавица. Гостиварци, кои имаа можност и среќа во трите посети на Гостивар да бидат во негова близина, да се поздрават, да разговараат со него, неговите роднини по линијата на татко му Џабир Мурад Ејупи, но и оние што немаа можност да го запознаат беа тешко погодени од жалната вест.

Повеќе...
 
Петок, 15 Септември 2023 21:25    PDF Печати Е-пошта
Локациите каде отпочна градбата на Коридорите 8 и 10Д нема градежни машини

11vmro4

Мицкоски : на двете локации каде што се детонираше динамит, симболично отпочнувајќи ја градбата, јас ви гарантирам, еве денеска појдете од тука, нема да најдете градежни машини. Е еве од тука, вие сте медиуми појдете и ќе видите дека таму нема да најдете градежни машини, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Повеќе...
 
Среда, 13 Септември 2023 03:29    PDF Печати Е-пошта
Силјановска: Во Брисел се оди преку почитување на владеење на правото
1sd2
 
Во Брисел се оди преку почитување на владеење на правото, а кај нас нема ништо од тоа, има владеење на поединци кои си ги реализираат своите интереси  
Повеќе...
 
Среда, 13 Септември 2023 03:16    PDF Печати Е-пошта
Стефковски: Толеранција нема да има за никого!

3598186

Бобан Стефковски, градоначалник на општина Гази Баба

Повеќе...
 
Петок, 08 Септември 2023 10:24    PDF Печати Е-пошта
Честит 8-ми Септември, Ден на Независноста на Република Македонија

 

На денешен ден го славиме 32риот Ден на независноста на Македонија и истрајноста на нашиот македонски народ.

Повеќе...
 
Петок, 08 Септември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
На 8 септември македонскиот народ го слави Денот на независноста на Македонија

8-septemvri-den-na-nezavisnosta-na-makedonskata-drzhava-180Вечерта на 8 септември 1991 година, пред граѓаните кои спонтано се собраа на плоштадот Македонија за да го прослават успешно спроведениот референдум, тогашниот претседател Киро Глигоров пред насобраниот народ ќе се обрати со зборовите: „Граѓани и граѓанки на Македонија дозволете вечерва на вас и на сите граѓани и граѓанки на Македонија, да ви ја честитам слободна, суверена и самостојна Македонија“

Повеќе...
 
Петок, 08 Септември 2023 00:45    PDF Печати Е-пошта
Марија Емилија Кукубајска: СРЕЌЕН ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА, МАКЕДОНИЈО!

1Marija Kukubajska Марија Емилија Кукубајска

Повеќе...
 
Среда, 06 Септември 2023 08:47    PDF Печати Е-пошта
Со скандалот со Онкологија најбрутално се погазени човековите права
11vmro4
 
Злоупотребата на цитостатици и терапија на клиниката за Онкологија е криминал со смртни последици. Злоупотребата е злосторничко здружување за кражба на лекови од пациенти со канцер за продажба на црно.
 
Повеќе...
 
Понеделник, 04 Септември 2023 09:39    PDF Печати Е-пошта
Ковачевски лаже за монструозниот скандал со Онкологија
1onkol123450
 
Системот за следење лекови кој сега го најавува бил укинат од кадрите на СДС и ДУИ  во 2017
 
Повеќе...
 
Понеделник, 04 Септември 2023 09:07    PDF Печати Е-пошта
Власта е директно одговорна за монструозниот систем на крадење и препродавање на лекови на онкологија
1onkol1234Ковачевски и владата нека не замајуваат со некаков “мултиетнички и мултикултурен“ криминал, туку нека дадат одговори.
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.