Актуелно
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Василица

vasilica-stara-nova-180На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Македонски народен говор во календарот на Панајот Гиновски

panajot-ginovski-1-180Панајот Гиновски постојано се занимавал и усовршувал еден календар, чии фотокопии се чуваат во Државниот архив на Македонија. Во него, тој на народен говор дава и примери како се изнаоѓа сонцето, односно месецот за било која година што го интересира читателот на календарот. Д-р Хралампие Поленаковиќ кој го истражувал животот на Панајот Гиновски, во своите „Студии од македонскиот фолклор“ (Мисла, Скопје, 1973, стр. 313 - 317) се осврнува и на овој календар за кој го пишува следното:

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Календарите и прославувањето на Божиќ

Hortus Deliciarum Die Geburt Christi-180Иако се правени обиди за усогласување на празнувањата, разликите остануваат, и покрај укажувањата на математичарите дека ако продолжат да се применуваат и двата календара, дел од православците Божик во 2101 година наместо на 7 ќе го слават на 8 декември. Тоа е затоа што стариот Јулијански календар доцни зад соларниот еден ден на секои 128 години, што кај Грегоријанскиот календар се случува по 3300 години.

Повеќе...
 
Вторник, 12 Јануари 2021 11:07    PDF Печати Е-пошта
Режимот на „демократура“ – единствена сличност меѓу САД и Македонија

Доволно беше да ги сфатиме сериозно зборовите на тројца луѓе искажани во средината на минатиот век за да може да ги предвидиме нештата што му се случуваат и допрва ќе му се случуваат на човештвото.

Повеќе...
 
Понеделник, 11 Јануари 2021 12:13    PDF Печати Е-пошта
И печалбарите имаат свој карневал - Белградска „Политика“ 1938 г.

dosie-politika-180„Секоја година на денот на Св. Василије печалбарите од селата Вевчани и Октиси кај Струга, приредуваат карневал под ведро небо. На ширината, на сред село, се собира народот за да ги гледа маскираните и костимирани учесници, василичари, меѓу кои има и деца, а тука се селаните кои се смејат на лакрдиите на своите маскирани сограѓани...“ – пишува белградска „Политика“ во 1938 година.

Повеќе...
 
Недела, 10 Јануари 2021 18:30    PDF Печати Е-пошта
Заев и неговиот Филипче само лажат, сега за вакцините и за ивермектинот

2a

За каква контрола на ситуацијата со КОВИД-19 зборува СДСМ?!

Повеќе...
 
Недела, 10 Јануари 2021 10:11    PDF Печати Е-пошта
Македонците се многу среќен народ, тие ја имаат Големата Мајка

golemata-majka-240Тајната на создавањето на човекот трае. Се вели дека се родил. Го родила мајка. Врвот на совршенството, човечкото суштество, раководено од природен инстинкт да знае да дише и да цица. Сè друго се стекнува, се учи, се усовршува. Мајката го пренесува искуството  на потомството. Мајката Божица, прамајка, природата, Ева од рајот и секоја мајка ја носи тајната на животот.

Повеќе...
 
Петок, 08 Јануари 2021 20:59    PDF Печати Е-пошта
СДСМ и нивните „девствени проститутки“ од новинарството (дел 1)

Пред да Ви ги доловам Девствениве Проститутки од новинарството инаку другари и другарки на СДСМ морам вака да почнам.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 11:42    PDF Печати Е-пошта
Христијан Мицкоски: Честит Божиќ, нека е вечен празникот, нека е вечна Македонија
1Hristijan Micko Христијан Мицкоски
 
Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 11:00    PDF Печати Е-пошта
Витлеем- Betlehem, Ноември 2011

_22_161

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фотографии од моето патување во Израел. Витлеем, ноември 2011

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.