Македонски легенди
Среда, 29 Ноември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Никола Рачев - Војводата

1kov5

Никола Рачев (14. VI 1903 – ?) е истакнат деец на македонското национално револуционерно движење, еден од првите партизани во Пиринскиот дел на Македонија. Учествувал во Септемвриското востание во 1923 година, а во периодот од 1928 до 1934 година бил организатор на нелегална печатница и на организации и групи на ВМРО(Об) во Разлошко. Во текот на Втората светска војна, од 1942 до 1944 година бил секретар на Околискиот комитет на БКП за Разлошко, а од II до XI 1944 година и секретар на Окружниот комитет на БКП за Пиринскиот крај. Потоа бил пратеник во Народното собрание на НРБ.

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Панде Петровски

1ija5

Панде Петровски  (26. XII 1943 – 31. XII 2006) е генерал на АРМ,  началник на ГШ на АРМ и раководел со единиците на Македонската армија за време на вооружениот конфликт во 2001 г. Должноста началник на ГШ на АРМ ја обавувал од 12. VI  до 9. VIII 2001, а потоа бил советник на министерот за одбрана.

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Павле Ќулафковски

                                             2kir4

Павле Ќулафковски ( VII 1865 – 13. VI 1940) е член на Македонското научно-литературно друштво (МНЛД) во Санкт Петербург и потписник на молбата за регистрација на статутот на Словенско-македонското научно и литературно друштво до Санктпетербуршкото словенско благотворно друштво (СПБСБД).. Во 1904 година заминал во Њујорк, каде што го понел со себе буквар на друштвото на македонски јазик за печатење. Во декември 1912 година, со Димитрија Чуповски учествувал на Општомакедонската конференција во Велес.

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Бено Русо – Коки

1me9

Бенјамин Бено Русо (20. I 1920 – 18. VI 2006) е македонски Евреин, првоборец, учесник во НОБ и генерал во ЈНА. Во 1941 година се вклучил во народноослободително движење и станал член на КПЈ. Од 1942 г. бил борец ПО „Јане Сандански“, а во 1943 г. во одредот „Дамјан Груев“ и баталјонот „Мирче Ацев“. Бил политички комесар на чета, на баталјон, на бригада и на 41 дивизија. Со 15. Македонски корпус, учествувал во борбите на Сремски фронт. По војната завршил политичка школа и Воена академија и извршувал повеќе одговорни должности. За своите резултати и достигнувања тој е носител на повеќе одликувања.

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Аврам Балабан

1dev9991

Аврам Балабан (1865 – 1913) е лекар, хирург, кој извршувал многу тешки хирушки интервенции. Како лекар, хирург и гинеколог работел во Охрид, Приштина и Елбасан, а од 1899 г. во Битола, каде што отворил прифатилиште со ординација, операциона сала, неколку болнички кревети и аптека. Во Балканските војни се заразил од пегавиот тифус и починал.

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Емануил Карамфилович

1asa5

Емануил Карамфилович (1855 - 1895) е македонски револуционер и јавна личност. При избувнувањето на Македонското (Кресненско) востание на 5 октомври 1878 година, се приклучил во редовите на востаниците. Во 1881 година бил избран за потпретседател на Бугарско-македонското добротворно друштво, чија цел била да им помогне на дел од сиромашните Македонци да се школуваат.

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Лазар Кунгалов

1por5

Лазар Кунгалов (15. X 1884 – 15. IV 1970)  е македонски револуционер, деец и војвода на Македонската револуционерна организација. Тој е учесник во Илинденското востание. Со Радовски биле телохранители на Сандански, а Кунгалов бил  и чувар и готвач на Сандански во Роженскиот манастир, блиска и доверлива личност во последниот период од неговиот живот.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Елисије Поповски

1elis

Елисије Поповски - Марко (16. XII 1907 – 9. XI 1972) е македонски комунист, учесник во Граѓанската војна во Шпанија и Народноослободителната борба (НОБ). Бил политички комесар на Првата оперативна зона на НОВ и ПОМ (1943) и член на ГШ на НОВ и ПОМ. Во август 1944 година учествувал на Првото заседание на АСНОМ. По ослободувањето бил раководител на УДБ-а во Македонија, а по 1952 година вршел и други раководни функции.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Манчу Матак

1klu4

Манчу Матак (1920  - 25. V 1944), е македонски комунистички деец од влашко потекло, учесник во Априлската војна (1941) и Народноослободителната војна (1941 - 1945). Загинал при напад на бункер на германските сили. Бил прогласен за народен херој на Југославија.

Повеќе...
 
Среда, 27 Септември 2023 02:00    PDF Печати Е-пошта
Стерјо Боздов

1aci4

Стерјо И. Боздов (7. I 1902 – 13. IV 1987) е македонски лекар, револуционер, член на АСНОМ, редовен професор и прв декан на Медицинскиот факултет во Скопје. Студирал медицина во Виена и во Белград, каде што и дипломирал во 1933 година. Во периодот меѓу двете светски војни поради прогресивните  идеи бил прогонуван, затворан и осуден на робија. Во 1944 година бил член на АСНОМ и повереник за здравство на Македонија, а. од 1947 до 1950 година бил прв декан на новоформираниот Медицинскиот факултет во Скопје

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.