Македонски легенди
Среда, 08 Јуни 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Наум Евро

1skolo

Наум Евро (почетокот на XIX - крајот на XIX век) е македонист, учител, културно-национален деец, а подоцна и српски пропагандист. Бил против дејноста на новоосноватата Бугарска егзархија во Македонија и бил за обнова на Охридската архиепископија. Учествувал во формиралњето на Тајниот македонски комитет во Софија во 1885 г., кој бугарските власти го оквалификувале како „македонски сепаратизам“, Во 1887 г., заедно со Коста Групчев поднеле Меморандум до Канцеларијата на великиот везир со барање за издавање весник во Цариград „на чисто македонски дијалект“ под името „Македонски лист“. Во 1888 г. подготвил буквар на македонски јазик за училиштата во Македонија, кој останал во ракопис.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Антим Поповски

1antim1 Антим Поповски

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тодор Николовски

1ni21 Тодор Николовски

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Крум Тошев

1sed1

Крум Тошев

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Христо Тенчов

1le123 Христо Тенчов

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Јордан Анастасов

1so12 Јордан Анастасов

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Илија Антевски – Смок

1smo1 Илија Антевски – Смок

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Пол Аргириадис

1sav21 Пол Аргириадис

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Михали Апостолов – Гранити

1909 Михали Апостолов – Гранити

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Страхил Андреев

1l21321  Страхил Андреев

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За прв пат во историјата на самостојна Македонија, ЖЕНА ќе биде Претседателка на Македонија

Професорката Гордана Силјановска Давкова ги има сите адути да биде идната мајка на нацијата....

Историја

News image

Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

Помошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиск...

Иселеници

News image

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) ТОМОВ КАКО ИГРАОРЕЦ, КОРЕОГРАФ, ВАЈАР... 15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

News image

СИНИША СТАНКОВИЌ – ПОЧЕСЕН ДОКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО СКОПЈЕ (10)

Д-р Милка Пљакиќ долгогодишен асистент на Станковиќ, познат биолог и научен работник, за професорот ...

Фељтон

News image

ЗГАСНА СРЦЕТО НА ГОЛЕМИОТ ДОНАТОР И ХУМАНИСТ АТАНАС БЛИЗНАКОВ – (ДЕЛ I) (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.