Актуелно
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Oбичаи за Бадник и Божик кај македонскиот народ

hristovoto-ragjanje-240Бадник се слави еден ден пред Божик и со коледарските огнови и коледарчињата се најавува Рождеството Христово - Божик.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Македонскиот Бадник и Божиќ - Христос се роди!- Вистина се роди!

badnik-180

 

Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, Бадник паѓа на 6. јануари секоја година, а Божиќ на 7. јануари. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот ден - Христовото раѓање. Истовремено, со овој ден завршуваат и Божиќните пости.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Со Бледскиот договор Бугарија признала македонски јазик, народ и Македонци, се што денеска спори

 
Што кажува Бледскиот договор кој е одговор на сите денешни спорови кои ги отвара Бугарија кон Македонија. 
Повеќе...
 
Вторник, 05 Јануари 2021 17:07    PDF Печати Е-пошта
Мико дo бугарската влaдa: Oткaчeтe ce, нe ce oднecyвaјтe кaкo кoмyниcти и фaшиcти

1saf

Македонофилот од САД Џејсон Мико со директна порака до бугарските власти откако тие во официјално соопштение побараа македонските власти да се грижат за правата на луѓето со бугарска самосвест во Македонија. 

 
Повеќе...
 
Вторник, 05 Јануари 2021 16:25    PDF Печати Е-пошта
Нашинец од Швајцарија донираше респиратори во Прилеп

Додека власта се луксузира, болниците молат за помош: Нашинец од Швајцарија донираше респиратори во Прилеп

Прилепската болница доби швајцарска донација од 20 респиратори-вентилатори, многу битни во лекувањето на ковид-пациентите, особено на тие со потешка клиничка слика.  Донацијата е со помош на нашинец, Дејан Аџиоски, кој живее и работи во Швајцарија и поради неговото пријателство со швајцарската фирма за медицинска опрема БЦД „Микротехник“.

Повеќе...
 
Вторник, 05 Јануари 2021 08:30    PDF Печати Е-пошта
Пред Божик, зад Божик, кај да си, дома да си

bozik-180Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен темелник, за пресметување на времето, па така имаме стара и нова ера што значи време пред и по раѓањето на Исус Христос.

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јануари 2021 15:30    PDF Печати Е-пошта
Tоа што ВМРО-ДПМНЕ го изгради, Заев не може да го искречи

111slikЧетири години им требаше на СДСМ да ја отклучат зградата која ја изгради ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јануари 2021 12:54    PDF Печати Е-пошта
До денес по 500 евра за фамилиите на Браќата Уставобранители!
7914 Боби Темелков
 
Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јануари 2021 12:34    PDF Печати Е-пошта
Заев и Филипче се возат на мотори кои вредат колку две противпожарни возила

2a

Глобал гореше, штетите се огромни, а на терен спасија само храбрите пожарникари, кои со натчовечки напори се справуваа со пожарот. И нивната работа ќе беше полесна, ако Заев наместо мотори за него од 30.000 евра купеше противпожарни возила за Струмица.

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јануари 2021 09:51    PDF Печати Е-пошта
Достигнувања на Обединета Македонска Дијаспора во Интерес на Македонската Кауза за 2020 Година

1omd

Теренски пристап на социјални медиуми:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Иселување на македонците во прекуокеанските земји

Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тор...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (7)

СРЕДБА СО ТВРДОМИР СТАМЕВСКИ – ПОЧИТУВАНИОТ ТАТКО И ДЕДО...

Култура и туризам

News image

Приказни за кириличното писмо

Како јата птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано о...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (61)

ОРИГИНАЛНОСТ НА МИТОЛОГИЈАТА НА БАЛКАНОТ, НЕЈЗИНО ПОТЕКЛО И ЗНАЧЕЊЕ ЗА РАЃАЊЕТО НА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.