Иселеници и Регион
Среда, 22 Март 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ТРАГЕДИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (8)

1luko1234

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 22 Март 2023 02:00   
СТИБЕРА – ЕДЕН ОД ЗНАЧАЈНИТЕ АНТИЧКИ ЛОКАЛИТЕТИ (11)

1luko123456

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
ПОЧИНА НЕДА ЛОЗАНОВСКА –ЧЛЕН НА ЛИТЕРАТУРНОТО ДРУШТВО „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ ОД ТОРОНТО

                                  1br1234

На 10 март 2023 година  во Торонто, на 85 годишна возраст, почина Македонката Неда Лозановска, родена Василевска која беше позната и призната во македонската заедница како поетеса и афирматорите на македонскиот јазик, култура, обичаи, религија, на македонскиот народ, на Преспа, и на Македонија. 

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
Душан Ристевски-Македон: БЛАГОЈА БОЖИНОСКИ-ОПШТЕСТВЕНИК И ПИСАТЕЛ

1br12345

Нови книги

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
СЕЛОТО МАРУЛ, ПРИЛЕПСКО – РОДНОТО МЕСТО НА ЃОРЃИЈА (ГОГА) ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (10)

1br123456ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
СУДБИНАТА НА СЕМЕЈСТВОТО ВЛАШО ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (7)

1br12345678

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ЛУ ВЛАШО ВО АМЕРИКА (6)

                                         1vistin123

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2023 02:00   
ПРОГЛАСЕНИ НАГРАДЕНИТЕ ДЕЛА ЗА ПРЛИЧЕВА НАГРАДА

                                          1vistin123.45

Жири комисијата во состав на Мери Петковска (претседател),Славица Ристеска и Драгица Митев ги објави наградените дела од традиционалниот конкурс за Прличева награда за 2022 година организиран од Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј.

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2023 02:00   
ПРИЛЕП – ГРАДОТ НА ЦИВИЛИЗАЦИИТЕ, НЕПОКОРОТ И ИДНИНАТА (9)

1vistin1236ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 01 Март 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАСНА НА ЃОРЃИЈА - ЏОРЏ АТАНАСОСКИ (8)

1djop1

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.