Иселеници и Регион
Среда, 26 Јули 2023 02:00   
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ СПИСАНИЕТО „ПОВОД 62“ КОЕ Е ЗНАЧАЈНО МАКЕДОНСКО ГЛАСИЛО ВО АВСТРАЛИЈА

1ilio4

Неодамна излезе од печат новиот број 62 на списанието „Повод“ за јули 2023 година.

Тоа содржи значајни прилози кои се однесуваат на активностите на членовите на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, чиј главен и одговорен уредник е Душан Ристевски-Македон, а уредници се Иван Трпоски и Мена Ристевска, со соработници од Австралија и Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:56   
УЛОГАТА НА МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО ВО АФИРМИРАЊЕТО НА ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА (28)

1janij9

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2023 02:00   
МАКЕДОНИЈА ДОАЃА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ОХАЈО, САД (25)

1janij

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“. 

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00   
ГОЛЕМАТА ЉУБОВ НА ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ КОН РОДНАТА ЗЕМЈА МАКЕДОНИЈА (27)

1ata2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2023 02:00   
ЗАПОЗНАВАЊЕ СО ГОЛЕМ БРОЈ МАКЕДОНЦИ ВО ТЕКОТ НА ПРЕСТОЈОТ ВО МАКЕДОНИЈА (24)

1ata33

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00   
БИЗНИСМЕНОТ ЃОРЃИЈА –ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ОД САД – КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА (26)

2n2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2023 02:00   
ДОАЃАЊЕТО НА ЛУ ВЛАШО ВО МАКЕДОНИЈА И ПОСЕТА НА ПРИЛЕП (23)

2n4

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ 

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2023 02:00   
АКТИВНОСТИТЕ НА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ВО СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ВО САД (25)

1isel3

Бизнисменот Ѓорѓија–Џорџ Атанасоски е активен во македонските организации од неговото пристигнување во САД па до денес. Toj особено беше активен во „Светскиот македонски конгрес“ (СМК). А, СМК е широка организација која го форсира цивилното општество и економскиот развој, ги координира и им дава техничка поддршка на невладините органи- зации.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2023 02:00   
ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ И РАБОТАТА НА БИЗНИСМЕНОТ ЛУ ВЛАШО (22)

1isel4

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јуни 2023 02:00   
ПОЛИТИЧКИТЕ АКТИВНОСТИ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ (24)

1nij3ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.