Иселеници и Регион
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
ФОРМИРАЊЕ НА БИЗНИС И ДРУГИ АСОЦИЈАЦИ ВО ФЛОРИДА (40)

1dev9

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
ДЕЛ ОД БИЗНИС АКТИВНОСТИТЕ НА ЛУ ВЛАШО ВО НЕЈПЛС (39)

1asa3

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
25. ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ НА МАКЕДОНСКОТО РАДИО „ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА“ ОД ТОРОНТО

1rade

Јубилејот 25 години на македонското патриотско радио Обединета Македонија од Торонто, Канада, основано од уредниците Драгица и Мицко Димовски е омилен медиум за Македонците од етничка Македонија во мултикултурна Канада. Тоа е формирано во  1998 година и се емитува секоја сабота од 9-10 часот наутро на 1430 АМ на мултикултурната Радио станицата СНКТ. РадиотоОбединета Македонија е добитник на  Повелбата на Република Македонијакое се доделува зауспех на разни поединци, здруженија, организации и институции. 

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
18-ТИ ГОДИШЕН МАКЕДОНСКИ ФИЛМСКИ ВЕСТИВАЛ ВО ТОРОНТО

1rade3

На 20-ти и 21-ви октомври 2023 година, во Торонто, по 18-ти пат се одржа Македонскиот филмски фестивал, што претставува значајна културна манифестација за Македонците од сите делови на Македонија и за пошироката јавност на овие канадски простори. Фестивалот беше отворен со  прикажувањето на последниот филм „Кајмак“ во режија на прославениот македонски режисер Милчо Манчевски, најреномиран режисер, којшто „Њујорк тајмс“ на својата престижна листа го вклучи неговиот прв филм „Пред дождот“,

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
Руската изложба за Александар во Сиднеј

alexander-240Во организација на музејот од Сиднеј, Австралија, од 24 Ноември 2012 до 28 Април, 2013 година, се одржува изложба, за Александар Македонски Трети- Велики, во  власништво на државниот Руски историјски музеј од Питерсбург.

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
ЛУ ВЛАШО – ЕДЕН ОД ПРВИТЕ ПОДДРЖУВАЧИ НА ОБЕДИНЕТАТА МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА (38)

1por3

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
ЗАЕДНИЦАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА прослави 30 ГОДИНИ ОД ПРВИОТ БРОЈ НА СПИСАНИЕТО „МАКЕДОНСКИ ГЛАС“

1gode1

Хрватска отсекогаш била интересна земја за Македонците, кои се доселувале времено или постојано. Така, еден од првите доселеници од Македонија во Хрватска е Константин Миладинов, од Струга, којшто се вработил како личен секретар на бискупот Јосип Јурај Штросмајер и со негова финансиска и морална помош, во 1861 година го издал прочуениот „Зборник на македонски народни песни“, преку кој македонското народно творештво му стана достапно на целиот културен свет и битно придонесе за афирмација на македонското литературно народно творештво.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00   
ПОЧИНА ПРОФ. ЃОРГИ ЛАЗАРЕВСКИ – ПУБЛИЦИСТ И НАСТАВНИК ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ГЕРМАНИЈА

1bliz3

Почина Ѓорги Лазаревски, кој беше познат и признат публицист и  професер по македонски јазик во Битола и наставник по македонски јазик и култура во Синделфингерн, Сојузна Република Германија, испратен од Минитерството за образование на Република Македонија. Тој беше еден од основачите и претседател на „Пелагонските културно-научни средби – Новаци“.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00   
ИЗРАЗУВАЊЕ НА ЉУБОВТА КОН МАКЕДОНИЈА НА ЛУ ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИОТ СИН НА МАКЕДОНИЈА (37)

1bliz4

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2023 02:00   
ЛУ ВЛАШО – ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ВО ФЛОРИДА (36)

1klu2

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО - АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.