Историја
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

makedonski-koreni

 

 

 

 

 

 

 

 

Повеќе...
 
Среда, 25 Октомври 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Киднапирање! (2)

Dragam i Gojko

Набрзо по првото предупредување во 1975 година дека СДБ има намера да го киднапира, Драган Богдановски станува невнимателен. Тоа ќе го искористи СДБ која својата намера ја оствари на 4 јуни 1977 година. Во својот дневник тој ќе го опише чинот на киднапирање, дел од луѓето кое учествувале во оваа акција и начинот на кој бил пренесен во тогашна Југославија.

Повеќе...
 
Понеделник, 23 Октомври 2023 02:00   
Симболиката на 23 октомври и неговата порака која одекнува веќе еден век

vmro-23-okt-180Формирањето на Македонската Револуционерна Организација(МРО) кое се случило на 23 октомври 1893 година е празникот родоначалник на сите останати празници од совремната македонска историја,а најмногу од периодот на македонското револуционерно будење односно борбата на македонскиот народ за своја држава и национални права.

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 23:33   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Предупредување! (1)

Dragan i Dinka

ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Предупредување! (1)

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
Македонците не се изгубиле од лицето на земјата - Одговор од Димитар Македонски на Петко Славејков

dimitar-makedonski-240 „Македонците не се изгубиле од лицето на земјата, како што си дозволуваат некои да велат, зашто, доколку  што знаеме ние, тие  не згрешиле некогаш, па да зине земјата и да ги голтне...”

Повеќе...
 
Среда, 18 Октомври 2023 02:00   
Средба и разговор на Гоце Делчев со генералот Данаил Николаев- Февруари 1896

G_Delchev-240Значи вие, младичок, сметате дека македонското население е способно да се бори, да подига револуција? Детски работи прикажувате, вие, момек! Тоа е ропско население. Вашите планови јас не можам да ги прифатам, ниту сакам да ги слушам.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00   
Ден на востанието на Република Македонија

den-na-vostanietoДен на востанието на Република Македонија или Ден на народното востание на Македонскиот народ познат и како  11 Октомври е државен празник кој се празнува на 11 октомври во Македонија. Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбатата за национално ослободување на македонскиот народ. Тоа е пресвртница во борбата за самобитност и национална индивидуалност на нашиот народ, во неговата борба за слобода, за национални и социјални права, за сопствена државност. Со овој историски чин, македонскиот народ покажал дека на никој нема да му дозволи да го турне на страната на фашистичките окупатори. Со својата вооружена борба, Македонија не станала квислиншка територија, туку напротив, жешко подрачје за окупаторот на кого му ги расипала сите планови и одиграла значајна улога во целокупниот расплет на Втората Светска војна.

Повеќе...
 
Среда, 11 Октомври 2023 02:00   
МАКЕДОНСКОТО ПИСМО И ЈАЗИК ОД НАЈДРЕВНИ ВРЕМИЊА ДО ДЕНЕС

makedonskoto-pismo-1-180Презимето на можеби најпознатиот научник и физичар на 20-от век, Алберт Ајнштајн (Einstein), знаете ли што значи? "Еден камен!": Ein = еден (1) и Stein = камен (на Англиски: Stone) – уствари од Македонски "Стена". Треба ли да ce спомнe дека на пример прастарото име на Демир Капија било Стена?

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2023 02:00   
„Огледало“ за селаните и попот во тетовско

kiril-pejcinovic-240„Гледам, во једни села, да чува Господ! Диб грубо! Ни христијани можам да ги наречем, ни пак неверници. Великиј петок и Велика субота јадат и пијат, у великиј пост хора играат... Давиа чинат, се пцуат, се тепаат, на сам ден Велик-ден причесна чекаат. А попот узел - осом села попуат, каде понапред да стасат. Трчат од село на село со мензул (поштенски курир, н.б.) носит светии тајни.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2023 02:00   
Историја на Манастирот Света Богородица Пречиста Кичевска

GG-Dositej-240Посетата на првиот македонски Архиепископ Г.Г. Доситеј (по возобновувањето на древната Охридска Архиепископија) на манастирот Св. Богородица Пречиста, 21 Септември 1973, за време на празникот Мала Богородица. Монашката одежда ја облекол токму во манастирските ќелии на Св. Богородица Пречиста во 1924 година.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.